5 dôvodov, prečo sú nemecké zájazdy lacnejšie než slovenské

0
2021

Kam sa pozriete, na fórach chcú ľudia odlety z Viedne a zájazdy nemeckých cestovných kancelárií. Napriek tomu, že cena LAST MINUTE termínov sa najmä v prípade exotických zájazdov neznižuje tak zásadne ako u nás, čím je bližší termín odletu, zväčša najmä v lete vnímajú mnohí práve zahraničné ponuky za tie najvýhodnejšie. Nespokojnejší klienti s neporiadkom v hlave vďaka tomu získajú pocit, že slovenské cestovné kancelárie sú podvodníci a obviňujú ich z dokonca kartelových dohôd. Dôvody rozdielnych cien sú však presne pozorovateľné len pri presne rovnakom hoteli a rovnakej dĺžke zájazdu. Cenový rozdiel je možné vysvetliť nasledovnými piatimi dôvodmi.

Pitcairnove ostrovy

1. Nemecký a rakúsky trh je iný

Nemecký a rakúsky trh je celkom iný ako ten slovenský. Pre Nemca je bežná dovolenka 2x ročne, pre Slováka pokojne 2x v živote. Nemecký trh vďaka jazyku umožňuje sprístupniť ponuku celému Rakúsku, Švajčiarsku, Belgicku, a pokojne aj ďalším krajinám. Obrovský trh, ktorý je na tom finančne výrazne lepšie, než na Slovensku, ponúka príležitosti cestovania s oveľa častejšími letmi, širšou ponukou a oveľa väčším záujmom medzi obyvateľmi. Pozrite si koľko obyvateľov má Nemecko, pripočítajte všetky spomenuté krajiny a skúste to porovnať s miniatúrnym Slovenskom. Nakoniec sa divíte, ako je možné vôbec na malom Slovensku naplniť niekoľko lietadiel do konkrétnej krajiny čo i len u jednej cestovnej kancelárie. Porovnávať trh v nemecky hovoriacich krajinách a trh slovenský je nemysliteľné!

2. Kontrakty sú na inej úrovni

Od prvého dôvodu závisí niekoľko ďalších. Pokiaľ zahraničná cestovná kancelária má odbyt pre stovky tisíc klientov, aj nákup samotných izieb počas kontraktového obdobia je na inej úrovni. V konkrétnom hoteli si môžu obchodníci z cestoviek kúpiť garantované izby v oveľa vyššom počte. Trh v tomto prípade funguje presne ako v prípade napríklad stavebného materiálu. Ak nakupujete paletu cementu, môžete počítať s malou zľavou. Skúste však nakúpiť 70 paliet a stavebniny sa budú pretekať v tom, kto ponúkne vyššiu zľavu. Hotelové reťazce sa zachovajú rovnako – budú pretekať v tom, v ktorom hoteli nakoniec obe strany tento nákup zrealizujú. Pochopiteľne, tým rastie aj percento zľavy, ktoré následne výrazne znižuje cenu zájazdu.

Airbus A330
Foto: ilustračná fotografia, letecká doprava

3. Letecká doprava je niekde celkom inde

Porovnávať leteckú dopravu v nemecky hovoriacich krajinách a na Slovensku v rámci charterovej dopravy je opäť nemysliteľné. Nemeckí touroperátori do letovísk posielajú podstatne väčšie lietadlá s iným výkonom a v rámci obchodných spoluprác s leteckými spoločnosťami, ktoré disponujú bohatou flotilou strojov. Na Slovensku nemáme leteckú spoločnosť, ktorá by v tejto oblasti ponúkala svoje služby. Posledné spoločnosti Seagle Air a Sam Air už služby neponúkajú a v súčasnosti sa stretávame len so službami českého dopravcu Travel Service / Smart Wings. Spoločnosť lieta menšími lietadlami. Opäť je však nutné odvolať sa na prvý bod. Doprava 180 ľudí počas 7 dní v týždni na Slovensku je rozdiel oproti pár tisíckam denne z rôznych letísk v zahraničí. A ani to sa nedá porovnávať. Na Slovensku je totiž nemožné naplniť obrovské lietadlo v konkrétnom termíne. Svoje by o tom vedeli rozprávať všetky cestovné kancelárie, ktoré sa o niečo také pokúsili vôbec od pádu železnej opony. A aj keby plné lietadlo z Bratislavy vyrazilo, je tu problém číslo 4.

Egypt, Soma Bay hotel Royal

4. Nákup hotelov a množstva

Žiadna slovenská cestovná kancelária nevstupuje do rizika. Nebude nakupovať izby v jednom hoteli v obrovskom počte, či vôbec v jednom letovisku, keďže riskantná môže byť náhla zmena situácie v krajine, v hoteli, ale aj celkom stručne povedané – mizerná účasť a vôbec záujem ľudí o konkrétny hotel. Slovenské spoločnosti nakupujú len toľko, koľko dokážu predať. Ide o bod veľmi podobný na bod 2. a predsa ho považujme za samostatný. Pre fungovanie slovenskej CK je potrebný zahraničný partner, ktorý sprostredkúva ubytovanie, rieši účtovníctvo na strane zahraničného partnera, stará sa o delegátov, prípadne zaisťuje dopravu, organizáciu výletov, stretnutia a množstvo papierovania. Aj ich možnosti sú obmedzené a vyskočiť len raz jediným veľkým lietadlom v júli, kým sa v auguste ostatné lety vrátia do normálu na malom lietadle je tiež nepredstaviteľný projekt. Ak na Mallorcu vyrazí lietadlo s kapacitou 500 ľudí, ako celé množstvo o týždeň vrátite späť na Slovensko, ak by ste nechceli znova použiť tak veľké lietadlo? Pôjde nakoniec predsa len ešte raz do destinácie to isté veľké, ale tentoraz naprázdno? Alebo si objednáte tri malé, aby všetkých dokázali vrátiť späť? Pre mnoho Slovákov nepredstaviteľné fungovanie sa odrazu stáva jasnejším. Alebo nie?

5. Nemec žiada niečo iné ako Slovák

Pre Nemca je prototyp dovolenky stále napríklad kvalitný hotel v Turecku s dobrým stravovaním, alebo rovno niečo v štýle Kuba, Zanzibar, Keňa, Seychelly a podobne. Pre Slováka je typickou dovolenkou stále Chorvátsko vlastným autom, autobusom, alebo dovolenka za krajný last minute. Napriek tomu chceme porovnávať Nemcov so Slovákmi a útočiť komentármi na Facebook stránky a emailové schránky rôznych slovenských cestoviek, že sú oproti nemeckým CK drahší… Nemec pri cestovaní do bežných krajín vyžaduje určitý štandard a v ňom sa pohybujú všetky hotely. Slovák je menej náročný klient a pohodlie leteckej dopravy nie každý Slovák mal možnosť okúsiť, alebo vôbec po tom túži. Sme tak opäť pri bode 1. Je však nutné si uvedomiť, že nemecká cestovná kancelária svoju ponuku stavia a buduje pre celkom iný záujem, ako je u nás. V prípade záujmu veľkej skupiny vycestovať do konkrétneho hotela sa stretávajú s pestrejším výberom, ak nemecká skupina žiada konkrétny druh výletu, nemecká cestovka je schopná vďaka často priamo svojej flotile a iným cenám zaistiť individuálne výlety, zájazdy priamo v danej krajine a pre svoj vlastný vplyv v danej destinácií má neraz aj špeciálne partnerstvá s inými spoločnosťami, autopožičovňami, či potápačskými centrami. Od toho sa odvíja aj schopnosť ponúknuť niekedy služby navyše. Nemci to žiadajú. Kým na Kanárskych ostrovoch si každý siedmy Nemec alebo Španiel požičia auto a vyrazí na vlastné poznávanie ostrova, to isté urobí asi každý dvadsiaty Slovák a možno z celého turnusu ani jediný.

Náklady sú na inej úrovni
Pri hospodársko-ekonomickom premýšľaní, ktorého sa vám práve doprialo, by sa už dalo hovoriť o akomsi základe. Ak si to všetko spočítame, zoberieme do úvahy veľký objem kapacít, dopravných možností, využívania dopravy a zisk zahraničnej cestovnej kancelárie, vychádza nám, že aj náklady na všetky služby a zamestnancov sú podstatne nižšie. To je dôvod, prečo je možné znížiť cenu na celkom iné hodnoty. To je dôvod, prečo pri porovnávaní konkrétneho hotela a termínu môžeme naraziť na cenový rozdiel.

Viac než Nemcov je Rusov
Rovnako tak ako s Nemcami to funguje v Rusku, dokonca niekoľko násobne výraznejšie. Ruskí turisti prichádzajúci do Turecka sú štatisticky na úplnom vrchole rebríčka TOP. Rusko ako číslo 1. Nemecko niekoľko krát prekonáva cenami, objemom kapacít, aj počtom turistov. Rovnako tak v Egypte. Samozrejme, Slováci pri porovnávaní berú do úvahy lety z Viedne a ponuky nemeckých cestoviek, keďže sú dostupnejšie než tie ruské.

Nuž a aby sme neútočili na chabé možnosti slovenských cestoviek
Treba dodať, že za chabé možnosti cestoviek môže predovšetkým chabý záujem slovenských klientov, veľmi malá rozloha Slovenska, nie ideálna ekonomická situácia priemerných slovenských rodín, či dokonca mladých ľudí, ktorí by cestovali určite nepochybne veľmi radi. Cestovanie prostredníctvom slovenských cestovných kancelárií má však predsa len niekoľko výhod a sú to práve tieto nasledovné:

  • Vybavenie zájazdu prebieha v rodnom jazyku v blízkosti bydliska
  • Čokoľvek k zájazdu, dostávate to v rodnom jazyku a jasné
  • Na mieste nájdete pomoc vo svojom jazyku u delegáta, prípadne u iných zamestnancov CK. V niektorých hoteloch môže byť slovenský alebo slovenský personál, či animátor, (ponuky väčších cestovných kancelárií)
  • Žiadne komplikácie s cestovným poistením, či vybavením víz, pokiaľ nemecká CK rozlišuje Nemcov a cudzincov (nemecké kancelárie vám do niektorých krajín nemusia vôbec pomôcť s vybavením víz a odvolajú sa na nutnosť kontaktovať veľvyslanectvo pre viac informácií)
  • Do destinácie letia aj ľudia z vašej krajiny
  • Odlet aj prílet je na Slovensku, v prostredí so slovenskou mentalitou a práve to mnohým vyhovuje.