Giacomo Casanova v chorvátskom Vrsare, romantika a festival lásky

0
2249

Talianský dobrodruh, gemblér a cestovateľ Giacomo Casanova (1725-1798), známy ako veľký milovník žien, sa stal symbolom pre žiadaného sukničkára a bohéma. Vo svojich memoároch spomínal viacero miest, ktoré navštívil a jedno z nich bolo aj chorvátsky Vrsar, v minulosti aj svojho času talianské mestečko Orsaria. Vrsar na chorvátskej Istrii je jedno z najobľúbenejších letovísk pre svoju blízkosť, čistú vodu aj príjemnú atmosféru. Možno niečo z toho oslovilo aj slávneho Taliana, ktorý tu pobýval v samotnom historickom centre neďaleko najdominantnejšej budovy mesta zvonice kostola St. Euphenia objklopený miestami, ktoré možno aj dnes považovať za pekné a romantické.

Vrsar a Chorvátsko

Romantika miestu nechýba
Nemožno sa Casanovi príliš čudovať. Miesto je naozaj romantické, veď pôsobí tak okolie, staré budovy pripomínajúce Benátky, aj západ slnka, ktorý toto miesto osvetľuje a neďaleko, približne 200 metrov od jeho ulice, sa nachádza miestna slávna vyhliadka zamilovaných. Pri výhľade na zapadajúce slnko údajne každé dievča podľahne. Benátsky vplyv viditeľný najmä v historickom centre dodáva miestu originálny look. Budova, v ktorej taliansky spisovateľ pobýval opakovane, je dnes dohľadateľná aj ako ubytovacie zariadenie Casa di Rose. Je to ružová poschodová budova, ktorá ponúka ubytovanie štandardného vybavenia. Z dobových prvkoch ide skôr len o architektúru a legendami opradenú históriu budovy. Aj práve preto sa ulica s Casa di Rose nazýva Ulicou Giacoma Casanovu.

Giacomo Casanova,  Vrsar, ulica

Casanova fest, festival lásky a erotiky
Počas júna sa každoročne v meste koná festival lásky a erotiky na ktorom návštevníci nájdu gastronomické potešenia, množstvo zaujímavých darčekov, suvenírov, inšpirácií, exhibícií, výstav umelcov. Ide taktiež o oslavy lásky a romantiky, takže podujatie nemožno chápať ako vyslovene zamerané na erotiku a deťom absolútne neprístupné dianie na pódiu. Festival si nepochybne našiel veľmi dobré miesto. Veď neďaleká nudapláž Koversada, ako najväčšia vôbec, je založená už od roku 1961 a aj toto miesto je svojim spôsobom oslavou ľudského tela a prirodzenosti.

GPS miesta: 45.150525, 13.606583
Prístupnosť najlepšie peši, od kostola smerom na juh približne 2 minúty pešo. Prístupnosť autom len na povolenie, alebo ubytovanie v priamom centre. Prechádza sa cez rampu a parkovanie je nutné dohodnúť s ubytovacím zariadením.
Miesto sme navštívili v spolupráci s CK Suntravel