Prekrásne miesta, ktoré „zničil“ Instagram

0
2988

7 prekrásnych miest, ktoré Instagram takpovediac „zničil“.

Pri prezeraní dokonalých fotografií z Instagramu nejeden z nás zatúži po návšteve prekrásnych miest, ktoré majú fotografie zjavne iba pre seba. Opak je však pravdou. Sociálne médiá vyvolali pomocou fotografií a videí nápor turistov, na ktorý isté miesta neboli pripravené. Tu je sedem z nich.

45953119 - asian woman take selfie photo on the beach

Island

Za posledných niekoľko rokov vzrástla návštevnosť ostrova dvojnásobne. Môže za to aj seriál Hra o tróny a túžba ľudí po zočení dramatickej severskej prírody na vlastné oči. Pridajte k tomu lacné letenky a efektívne marketingové kampane a máte recept na množstvo turistov. Kým v roku 2011 navštívilo Island 566-tisíc ľudí, v roku 2015 sa číslo vyšplhalo na celý milión.

Turisti síce pomohli ekonomike, no zároveň sa zdvihli ceny aj pre miestnych. Na toľkých ľudí nebola pripravená ani tamojšia infraštruktúra. Miestni sa sťažujú na nápor na krehký islandský ekosystém i na to, že ľudia po seba v panenskej prírode zanechávajú neporiadok.

20173129 - flash of aurora polaris above skogafoss waterfall, iceland


Tip redakcie: Karibský ostrov, kde sa dá na pláži hrať so zachránenými šťeniatkami


Kuba

Minulý rok ju navštívili štyri milióny ľudí. Príliv turistov má však negatívne dopady pre miestnych, ktorí trpia nedostatkom jedla – ceny základných potravín sa zdvihli tak, že si ich Kubánci často nemôžu dovoliť. Ceny dvíhajú hotely, ktoré zásoby nakupujú vo veľkom a za viac, ako je štandard.

Kubánska vláda v rámci opatrení nastolila cenové stropy, no to spôsobilo iba rozmach predaja na čiernom trhu.

35731428 - a beach on the coast of varadero on cuba in the caribbean sea.

Nový Zéland

Aj táto krajina trpí podobným syndrómom ako Island. Jej prírodu preslávili trilógie Pán prsteňov a Hobit, ktoré sem nalákali množstvo fanúšikov. Turizmus je pre Nový Zéland nesmierne výnosný – zamestnáva 7,5% pracovnej sily a ročne prispeje do HDP až 9,7 miliardami dolárov.

Miestni sa však sťažujú, že turisti nerešpektujú životné prostredie a nechávajú po sebe neporiadok. Nestíha ani infraštruktúra, parkovanie, verejné toalety či hotely.

23762064 - hobbiton, shire, new zealand. reflection of house on lake.

Tulum, Mexiko

Bolo len otázkou času, kedy Instagram objaví nepoškvrnené biele pláže a eko chatrče v Tulume. Kedysi ospalé mestečko a tichý jogínsky raj sa razom zmenil na vychytené miesto pre celebrity.

Mesto však nestíha. Hotely vypúšťajú nespracované splašky rovno do riek v okolitej džungli. Podľa tamojšieho aktivistu ide o časovanú bombu.

12682347 - beautiful beach in tulum mexico, mayan ruins on top of the cliff

Machu Picchu, Peru

Hoci UNESCO stanovilo denný limit na 2500 návštevníkov, veľmi sa nedodržuje – veď v roku 2015 ho navštívilo bezmála 1,3 milióna turistov. Tí starobylú ruinu chtiac-nechtiac poškodzujú. Do roku 2019 preto do platnosti vstúpi nový poriadok, podľa ktorého budú musieť mať všetci návštevníci sprievodcu, držať sa vyznačených chodníkov a na mieste sa budú môcť zdržať len určený čas.

53930554 - machu picchu, a unesco world heritage site in 1983. one of the new seven wonders of the world.

Santorini, Grécko

Biele domčeky v kopci nad morom očarili toľkých, že pri prezeraní Instagramu na ne natrafíte úplne bežne. V roku 2015 zakotvilo v Santorini rekordné množstvo výletných lodí. Počas letných mesiacov navštívi ostrov denne desaťtisíc turistov. Toto leto obmedzili tamojší politici limit na osemtisíc návštevníkov denne.

13961462 - amazing santorini with churches and sea view in greece

Prasačia pláž, Bahamy

Plávajúce prasiatka žijú na istom bahamskom ostrove už celé roky. Ich objavenie turistami im však vôbec neprospelo.

Vo februári tohto roku našli sedem z nich mŕtvych. Vyšetrovatelia najskôr podozrievali, že im niekto podal alkohol a jedlo. Pravdepodobne zomreli na následky požitia piesku, no turisti aj tak nie sú bez viny. Prasiatka sa totiž tak spoliehajú na potravu podanú od ľudí, že návrat k pôvodnému spôsobu života sa zdá nemožný.

21954743 - wild pigs on big majors island in the bahamas, lounging and walking around in the sand and ocean.

 

Čítajte tiež:

Instagram Ivanky Trumpovej spôsobil poriadny rozruch. Umelecká zbierka za milióny dolárov

6 vecí, ktoré by mali vedieť všetky brunetky

Frázy, ktoré používa každý rodič a ako ich povedať aby dieťa počúvlo


Zdroj: http://www.businessinsider.com/places-struggling-too-popular-instagram-2017-8/#iceland-1

ZANECHAŤ ODPOVEĎ