Zabudnite na grécke pláže… vyberte sa do hôr

0
2360

Grécko síce poznáme ako plážovú dovolenkovú destináciu, učariť nám však môžu aj grécke pohoria a turistické chodníky. Jedným z menej populárnych miest je napríklad horský región Epirus, ktorý je dnes rozdelený medzi Grécko a Albánsko.

Kaňon Arachthos

Čím je región Epirus zaujímavý? Hlavne tým, že o ňom nevie veľa turistov. Región začal pracovať na rozvoji infraštruktúry len pred pár rokmi, keď z polorozpadnutých starých domov postavili hotely a menšie penzióny pre turistov.

Tajomné a ťažko dostupné hory

Dôvod, prečo nie je región Epirus na zozname cestovateľov, je aj ten, že sa tam dostanete iba autom alebo autobusom, ktorý premáva v regióne len sporadicky. Navyše, nedostupnosť máp regiónu mu tiež nerobí najlepšiu reklamu. Preto sa často stane, že nádherné výhľady na okolité pohoria budete mať sami pre seba.

K tajomným a ťažko dostupným horám Epirusu patria ikonické mosty vyrobené z vápenca a okolitého dreva. Dodnes sa ich zachovalo v regióne vyše 70 a kedysi dávno prepájali malé horské dedinky.


Tip redakcie: Vyberte sa za najkrajšími chrámami v Ázii


Epirus: ideálny pre boha Dia a mníchov

Tým, že je Epirus v odľahlej oblasti, získal si v minulosti nielen boha Dia, ktorý si dal postaviť v Dodone veštiareň, ale aj mníchov, ktorí považovali región za ideálne miesto pre svoje chrámy a kláštory.

Aj v súčasnosti môžete niektoré z nich navštíviť a vidieť ich život izolovaný od civilizácie. Za zmienku stojí kláštor Moni Tsoukas, odkiaľ budete mať skvelý výhľad na kaňon Arachthos, alebo kláštor Filantrhopinon neďaleko mesta Ioánnina.

Pláž neďaleko mesta Parga

Kaňony, kamenné dedinky i pláže

Návšteva Epirusu by nebola úplná bez toho, aby ste vyšli na jeden z vrcholov v národnom parku Pindos a pokochali sa prenádherným 490-metrovým kaňonom Vikos, v okolí ktorého sa nachádzajú aj turistické chodníky.

V prípade, že pocestujete do gréckeho Epirusu autom, nechajte si aspoň jeden deň na malé opustené kamenné dedinky ako Kalarites alebo Kipoi. Ak by ste si to predsa len rozmysleli a chceli si po horskej turistike oddýchnuť na pláži, vyberte sa na západné pobrežie Epirusu. Medzi najkrajšie pláže patria Sarakiniko, Valtos, Lichnos alebo Bella Vraka.

Grécko naozaj nemusí byť iba o ostrovoch, plážach a slnku. Užiť si dovolenku môžete aj vo vnútrozemí na horách.

Čítajte tiež:

Fantóm – pôžička s nulovým úrokom alebo pasca

Dôvody, prečo sa do vás zamiluje

ZANECHAŤ ODPOVEĎ