Ako chutí v Japonsku? Zoznam rôznych typov reštaurácií aj s vysvetlením

0
5517

Tí, ktorí poznajú japonskú kuchyňu, vedia, že jedlo tvorí polovicu potešenia z cestovania po Japonsku. Dnes u nás nie sú japonské reštaurácie ničím neobvyklým, no vychutnať si japonské jedlo na domácej pôde je doslova zážitok zmyslov a chutí.

Ako chuti v Japonsku - clanok

Stravovanie v krajine zapadajúceho slnka

Takmer vo všetkých podnikoch, s výnimkou tých najformálnejších, sa čašník ihneď pri vstupe do reštaurácie opýta nanmei sama (Koľko osôb?). Odpovedá sa počtom zdvihnutých prstov, čo robia aj samotní Japonci. Následne hostia dostanú ošibori (vlhký obrúsok, často teplý), šálku čaju či pohár vody a menu. Ošibori je na utieranie rúk a tváre. Potom nasleduje objednávka. Väčšina reštaurácií v Japonsku má výklad, kde sú perfektne zobrazené plastové modely jedál, ktoré daná reštaurácia ponúka. Ďalšou bežnou vecou je fotografický jedálny lístok. Ukázať prstom na pokrm, ktorý si hosť chce objednať, alebo vziať čašníka pred obchod a ukázať na konkrétny model jedla vo výklade, je úplne v poriadku, keďže personál je na to zvyknutý.

V poslednej dobe čoraz viac japonských reštaurácií v turistických oblastiach automaticky cudzincom ponúka anglický jedálny lístok, ktorý je však oproti japonskému trochu obmedzený. Účet po dojedení sa žiada prekríženými ukazovákmi v tvare písmena X. To je obvyklý signál znamenajúci: účet, prosím. Dôležité je vedieť, že v Japonsku neexistuje prepitné a neobjednaný čaj či voda sú vždy zadarmo. Na rozdiel od niektorých podnikov na západe sa v Japonsku nikde neplatí tak, že by sa nechali peniaze na stole. A iba väčšie alebo kozmopolitnejšie podniky prijímajú kreditné karty. Vždy je preto lepšie vziať si so sebou dostatok hotovosti.

restauracie v Japonsku- clanok

Typy reštaurácií

Šokudó

Šokudó sú najznámejšie typy reštaurácií v Japonsku. Ľahko ich rozoznať podľa prítomnosti plastových modelov jedál vystavených vo výklade. Tieto cenovo prístupné podniky obvykle ponúkajú výber wašoku (japonské jedlá) a jóšoku (západné jedlá). Vo väčšine šokudó sa podávajú donburi-mono (ryžové pokrmy) a menrui (cestovinové pokrmy). V šokudó obed stojí okolo 800 – 1200 JPY (6,50 – 9,75 eur).

Izakaja

Izakaja je japonským ekvivalentom európskej reštaurácie s mimoriadne širokým výberom kvalitných jedál. Ide o neformálne prostredie s množstvom rôznych jedál, piva, saké (japonský alkoholický nápoj kvasený z ryže), kde panuje srdečná atmosféra. Podávajú sa tu typické japonské jedlá ako jakitori (špízy z grilovaného kuraťa, zeleniny alebo húb), suši (ryba na ryži), plus japonské variácie západných jedál, ako napríklad hranolčeky či hovädzie ragú.

japonske restauracie - clanok

Vegetariáni a vegáni

Cestovatelia, ktorí jedia ryby, by so stravovaním v Japonsku nemali mať problémy. Takmer všetky šokudó, izakaja a ďalšie bežné reštaurácie ponúkajú pevné menu s rybou ako hlavným jedlom. Vegáni a vegetariáni, ktorí ryby nejedia, môžu získať svoju dávku proteínov z tofu a ďalších výrobkov z fazúľ. Okrem toho sa vo väčšine veľkých miest v Japonsku nachádzajú špecializované vegetariánske a bioreštaurácie na tej najvyššej úrovni.