Aktuálne: Európa zruší Turkom víza, ak zastavia utečencov

0
3916

Bývalý britský špión vydal „výbušné“ posúdenie toho, čo by sa mohlo stať, ak by Európa uzavrela s Tureckom dohodu o bezvízovom styku. Prirovnáva to ku kladeniu ohňa vedľa benzínu a myslí si, že by to spôsobilo populistické povstanie. Ďalej tvrdí, že ak by mali Turci slobodný prístup do Európy, riziko teroristických útokov by bolo oveľa vyššie.

Európsky parlament ponúkol Turecku a jeho 75 miliónom občanov bezvízový styk do Európy pod podmienkou, že zastaví príliv utečencov do Európy, ktorí sem prichádzajú najmä cez Turecko. Počas minulého roku do EU prišlo až 1,6 miliónov utečencov a podotýkame, že to sú len tí, ktorých sme zaznamenali. Ak však Európa zruší vízovú povinnosť pre Turecko, môže to mať vysoký sociálny a politický dosah.

Európska únia plánuje Turkom umožniť voľný prístup do Európy najskôr od júna, ak zadržia utečencov na svojich hraniciach.

turci-viza

ZDROJ: http://www.news.com.au/world/ex-spyboss-turkey-access-to-european-union-visafree-travel-explosive/news-story/2f62e5acdc844115f35d2de018e2e04c