Zachránené cirkusové levy začínajú nový život

0
3593

Viac než 30 cirkusových levov z Kolumbie a Peru bolo prevezených do Juhoafrickej republiky, kde začínajú svoj nový život v prírodnej rezervácii.

Cirkusy niektoré levy prepustili, ďalšie boli vybojované v nájazdoch. Americká skupina Animal Defenders Internetional (ADI), ktorá za celou záchrannou akciou stojí, popísala stav, v ktorom zvieratá v cirkusoch našli. Takmer všetky levy mali odstránené zuby alebo pazúry. Takto by v divokej prírode nikdy nemohli prežiť.

cirkusove levy

Zvieratá boli po dlhej ceste lietadlom trochu vyčerpané a rozrušené, ale zdravé. Ďalej budú prevezené do prírodnej rezervácie Emoya Big Cat Sanctuary na severe Juhoafrickej republiky. Pozemok má rozlohu 5 000 hektárov a cirkusové levy si tu začnú zvykať na život v prírodných podmienkach. Všetkých 33 zachránených zvierat bolo narodených v zajatí, nikdy predtým vo voľnej prírode nežili, preto pre nich bude v rezervácii zabezpečený dohľad veterinárov, pitná voda, rôzne platformy a hračky, ktoré im pomôžu naučiť sa žiť v neznámom, ale prirodzenom prostredí.

Prvá skupina 9 levov bola zachránená v Bogote, hlavnom meste Kolumbie. Na nákladnom lietadle potom leteli do Limy, hlavného mesta Peru, kde sa k nim pripojilo ďalších 24 zvieracích pasažierov.

Táto záchranná misia má obrovský význam, nielen pre život týchto 33 zvierat! Ukazuje svetu, ako kruto dokáže človek zaobchádzať so zvieraťom a v akých podmienkach živoria cirkusové zvieratá.

„Tieto levy prešli ohromným utrpením,“ hovorí Jan Creamer, hovorca ADI. Je úžasné, že dostali šancu na nový život v divokej prírode africkej buše, kde patria. Budú sa môcť po prvýkrát prejsť po tráve, obtrieť si svrbiaci chrbát o strom a cítiť vôňu divočiny.

cirkusove zvierata

Zvieratá boli oslobodené po tom, ako Peru (2011) a Kolumbia (2013) uviedli do platnosti zákon zakazujúci vlastníctvo divokých zvierat človekom.

Rezervácia Emoya Big Cat Sanctuary sa nachádza na súkromnom pozemku. Je už domovom pre 6 zachránených levov a 2 tigrov.

Levy budú mať najskôr vyhradené menšie územie v rezervácii. To sa bude počas nasledujúcich mesiacov rozširovať, aby si postupne zvykali na nové podmienky a zoznámili sa s ostatnými zvieratami v rezervácii.

Video s levmi si môžete pozrieť tu: bbc.com (Zdroj)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ