3 horské výstupy lepšie ako Everest

0
1781

Nemusíte prejsť polovicu sveta či trápiť sa vo vysokých nadmorských výškach, aby ste zažili adrenalínový výstup. Máme pre vás zopár tipov.

Dvakrát v roku sa vytrvalé dýzové prúdenie odkloní severne od Himalájí a na Mount Evereste otvorí takzvané okno dobrého počasia. Davy nadšených horolezcov môžu vtedy odľahčiť svoje bankové kontá o tisíce eur za výsadu vyšplhať sa na najvyšší štít sveta.

Ak však aj vy túžite po selfie na jeho špičke, majte sa na pozore! Cesta na Everest je dlhá, úmorná, s obmedzenými výhľadmi a vysokým rizikom smrteľného úrazu pre nevypočítateľné počasie, šialene riedky vzduch, lavíny či preplnené cesty.

Našťastie jestvuje množstvo bezpečnejších štítov, kde selfie rovnako stoja za to, dá sa na nich tiež vyliezť (áno, vyliezť, s lanom, prilbou, mačkami), sú lacnejšie a bližšie k domovu.

„Chvíľu to trvá, kým si človek osvojí všetky potrebné zručnosti – orientáciu v teréne, vyhýbanie sa pádu ľadu či skál,“ tvrdí legendárny horal Peter Whittaker. Začať teda môžete napríklad s profesionálnymi vodcami, ktorí ponúkajú aj kurzy pobytu vo vysokých nadmorských výškach. 

Len čo zdoláte svoj prvý štít, „zvyšok života vám bude pripadať oveľa sladší,“ hovorí Whittaker.

38040037 - mt. rainier,washington,usa

1. Mount Rainer: Ashford, štát Washington

Najlepšie obdobie: máj – september

Mount Rainier, vzdialený dve hodiny od Seattlu, je 4 392 metrov vysoký spiaci obor, ktorý sa týči nad severozápadným pobrežím Severnej Ameriky. „Má všetky rysy himalájskeho vrcholu, ale bez vyčerpávajúceho prevýšenia,“ tvrdí Whittaker. On sám stál na jeho vrchole už 249-krát a môže tam zobrať aj vás. Štvordňový výlet vrátane horolezeckej inštruktáže pred výstupom stojí 1 087 dolárov.

13147247 - reflection of mountain range in a lake at grand teton national park

2. Grand Teton: Jackson, štát Washington

Najlepšie obdobie: celé leto

Aj na najjednoduchšej trase na vrchol ikonického 4 199 metrov vysokého Grand Tetonu sú potrebné horolezecké zručnosti a výstroj. Exum Mountain Guides, najstaršia organizácia horských vodcov v Severnej Amerike, ponúka klientom dvojdňový tréning pred „záverečnou skúškou“ vo forme výstupu s panoramatickým výhľadom na dolinu Jackson Hole a kľukatú rieku Snake River. (ceny od 940 dolárov)

59460267 - mount rainier national park, washington

3. Mount Washington: North Conway, New Hampshire

Najlepšie obdobie: december – marec

Napriek menšej výške (1 916,6 metrov) prebieha väčšina 8- až 10-hodinového výstupu na Mount Washington nad hranicou lesa a vyžaduje si preto použitie cepínov, mačiek, lán – a dobrý úsudok. Vyberte sa na trojdňový kurz Medzinárodnej horolezeckej školy (International Mountain Climbing School) a presvedčte sa na vlastné oči, že v Novom Anglicku sa dá skvelo trénovať a pripraviť aj na oveľa vyššie kopce. (ceny od 525 dolárov)

Aký je váš tip na adrenalínový výstup?

Čítajte tiež:

Zmeny v Ryanair, ktoré potešili európskych cestujúcich

Čo sa dá robiť v Londýne zadarmo

10 tipov, ako si „odalergizovať“ domov

 


Zdroj: http://www.mensfitness.com/life/travel/3-mountain-climbs-better-everest

ZANECHAŤ ODPOVEĎ