10 zaujímavostí o Poľsku

0
16324

Aj keď si kvôli jazykovej a národnostnej blízkosti veľakrát myslíme, že nás v Poľsku nič neprekvapí, nie je to celkom pravda. Prečítajte si zopár faktov o našich severných susedoch, o ktorých ste možno doteraz netušili:


Tip redakcie: Začítajte sa do novinky: Sebastian Bergman opäť v akcii!


Zaujímavosti o Poľsku, ktoré ste možno netušili

zaujímavosti o Poľsku

  1. Poľsko patrí s rozlohou viac ako 312 000 kilometrov štvorcových a s populáciou takmer 39 miliónov obyvateľov medzi najväčšie európske krajiny. Nájdete tam naozaj všetko od pláží až po hory. Čo ste ale asi nevedeli, na severovýchode krajiny sa nachádza aj prales – Bielovežský prales, ktorý patrí medzi najstaršie a najväčšie pralesy v Európe.
  1. Pokiaľ ide o poľskú kuchyňu, pripravte sa na kôpor. Veľa kôpru. Poliaci kôprom rozhodne nešetria a pridávajú ho naozaj všade, kam sa dá – do príloh aj do šalátov.zaujímavosti o Poľsku
  1. Poliaci majú naozaj veľmi špecifický dabing. Celý film a všetky postavy oboch pohlaví dabuje jedna jediná osoba, ktorá navyše dej s postavami príliš neprežíva, takže výsledok v konečnom dôsledku pôsobí naozaj komicky. Keď si navyše predstavíte, že do toho všetkého v pozadí počuť aj originál filmu, asi sa tiež zamyslíte nad tým, ako to môžu vôbec pozerať.
  1. Hoci pre nás je poľština – najmä niektoré slová a frázy – v mnohých ohľadoch naozaj zábavná, Poliakom náš jazyk až tak vtipný nepripadá.
  1. Aj keď sa nám to možno nezdá, poľština patrí medzi najťažšie jazyky na svete. Poľská abeceda má iba 32 písmen a obyčajné „v“ v nej nenájdete.
  1. Alkohol s mliekom? Prečo nie? Medzi typický poľský alkohol patrí nepochybne aj Soplica s príchuťou lieskových orechov. Poliaci ju však veľmi často miešajú s mliekom v pomere 50:50. Možno to pôsobí zvláštne, no takáto kombinácia chutí naozaj výborne, až máte pocit, akoby ste pili nutelu.
  1. V krajine sa 11. novembra oslavuje Deň poľskej nezávislosti, kedy si Poliaci pripomínajú znovuzískanie svojej suverenity po 1. svetovej vojne. V tento deň zažijete to, čo sa vám na Slovensku asi – s výnimkou hokejových zápasov – nepodarí. Na mnohých budovách a domoch sú povešané poľské vlajky. Poliaci sú na svoju krajinu neuveriteľne hrdí, a to nielen v tento deň.zaujímavosti o Poľsku
  1. V Poľsku nájdete veľa takzvaných mliečnych barov, ktorých história siaha už do medzivojnového obdobia. Mleczny bar je niečo ako jedáleň, či rýchla obsluha, kde sa najete za veľmi malý peniaz. Určite ochutnajte typickú polievku žurek alebo pierogi.
  1. Poľsko má veľa letísk a vnútroštátne lety sú naozaj veľmi výhodné. Za pár zlotých sa lietadlom dostanete z jedného poľského mesta do druhého, preto nie je žiadnou zvláštnosťou, že niektorí študenti cestujú z internátov na víkendy domov lietadlom. Viete si niečo také predstaviť na Slovensku?
  1. Ak by ste v poľskej škole dostali päťku, zrejme by ste boli výborným študentom. Poliaci majú v porovnaní s nami opačný systém hodnotenia – kým najhoršia známka je jednotka, najlepšia je päťka.