10 miest, ktoré musíte navštíviť v Dubaji, Spojené Arabské Emiráty

0
16535

Dubaj, Spojené Arabské Emiráty © ZuzanaSpojené Arabské Emiráty patria medzi známe dovolenkové destinácie aj Slovákov. Ponúkajú extrémne horúce počasie, luxus na každom kroku a hotely prekonávajúce mnohé u mnohých dovtedy navštívené. Najznámejšie mesto v Emirátoch je určite Dubaj. Významné letisko, obchodné a turistické centrum, ale aj miesto vysnívaných dovoleniek mnohých. Ak už plánujete navštíviť Dubaj, tu je súhrn desiatich miest, ktoré by ste mali vidieť. Patria medzi najväčšie lákadlá, turistické atrakcie a výnimočnosti tohto mesta.

1. Burj Khalifa – najvyššia budova sveta
829,8 metrov vysoká budova Burj Khalifa je najvyššou budovou sveta, ktorú začali stavať na jeseň 2004 a skončili na jeseň 2009. Je ukážkou sily peňazí a vôbec rýchlosti a výnimočnosti miestnych staviteľov. Návštevu tohto miesta si dohodnite už vo svojom hoteli. Ten vám ju rezervuje. Bežne sa totiž sem dostať nedá len tak, že prídete dole k výťahom a veziete sa hore. Hore vás čaká veľkolepý výhľad, a mnohí sem zavítajú dva krát za deň, alebo pri západe slnka. Fotografue z tohto miesta vyzerajú ako z lietadla. Ste totiž naozaj takmer kilometer nad zemou. Budova sa pritom mierne kolíše vo vetre, čo bol nevyhnutný technicky riešený prvok, inak by mohlo hroziť pri takto vysokej a pevnej stavbe viacero komplikácií.

Dubaj, Spojené Arabské Emiráty © Zuzana

2. Dubai Mall – obchodné centrum v Burj Khalifa
Dubai Mall je azda najznámejší obchodný dom v Dubaji. Nachádza sa priamo v budove Burj Khalifa a ponúka azda ten najpestrejší výber všetkých možných značiek sveta. Každá značka, ktorá niečo znamená vo svete módy, obuvy, klenotov a hodiniek, tu má svoje zastúpenie. Samozrejmosťou sú aj iné druhy sortimentu a úchvatná môže byť pre vás bohatá výzdoba a miestna vonkajšia fontána so svojou veľkolepou svetelno-vodnou šou.

3. Palm Jumeirah – polostrov vybudovaný človekom
Palm Jumeirah je umelo vytvorený polostrov v tvare palmy s bohatými možnosťami kotvenia jácht a s vlastnými plážami. Celkovo tvorí pobrežie v tomto palmovom polostrove aj s oblúkom 520 kilometrov pobrežia. S výstavbou a navážaním vraj až 7 miliónov ton skál a 94 miliónov kubických metrov piesku začali v roku 2001 a slávnostne ho otvorili 6. mája 2009. Na polostrove je najslávnejšia stavba hotel Atlantis. Ten je výnimočný svojou stavbou a pripomína rozprávkové budovy.

4. Burj Al Arab – Najluxusnejší hotel sveta
7 hviezdičkový hotel Burj Al Arab je najslávnejšou a najtypickejšou budovou v celom Dubaji. Jeho stavba bola výnimočná aj v tom, že sa použili úplne nové technológie rozťahovania a posúvania materiálov. Vzhľadom na teploty cez deň presahujúce 40°C a v noci klesajúce na nízke teploty dochádzalo aj k fyziologickým zmenám materiálov. Burj Al Arab priniesol lepšie riešenie. Svojim hosťom ako hotel ponúka luxusné služby, ktoré presahujú svojim rozsahom akýkoľvek iný hotel sveta. Stavba začala v roku 1994 a už od začiatku sa plánovalo so stavbou hotela, ktorý má pripomínať plachetnicu na mori. Celý hotel vystavali na umelom polostrove, ktorý tak zároveň priniesol druhý dych myšlienke vytvorenia pozemku tam, kde nebol. Otvorili ho v decembri 1999. Návštevu hotela je možné zarezervovať vo vašom hoteli. Neberú ho ako konkurenciu, len ako atrakciu. Pokiaľ si budete priať vychutnať niečo z ich kuchyne, pripravte sa na vlastného sprievodcu, ktorý vás prevedie od vchodu priamo do reštaurácie a nemáte si tak šancu pozrieť nič iné, alebo sa nebodaj túlať po hoteli.

5. Mall of the Emirates – lyžovačka aj nákup v jednom
Mall of the Emirates je známe nákupné centrum v Dubaji, ktoré svojou stavbou nepripomína nič, čo je u nás známe. Možno ak vzdialene skokanské mostíky na Štrbskom plese. Hoci je vonku príšerné teplo, tu v krytej budove sa nachádza zjazdovka so zasnežovaním, požičovňou lyží a výstroja a všade navôkol je množstvo obchodov, ako inak, rôznych svetových značiek a aj celkom neznámych.

Dubaj, Spojené Arabské Emiráty © Zuzana

6. Sheikh Zayed road – mrakodrapová alej
Sheikh Zayed road je široká mnohoprúdovka známa aj ako E11. Ide o cestu lemovanú v skutku pestrou architektúrou mrakodrapov, veľkej hromady skla, železa a betónu a to všetko vyvoláva pocit cudzej planéty. V porovnaní s inými miestami, kde ste doteraz boli, máte pocit, že ste sa ocitli v ďalekej budúcnosti.

Dubaj a mesto s mrakodrapmi, © Zuzana

7. Gold souk – zlatý trh
Dubaj, Spojené Arabské Emiráty © ZuzanaGold souk je známe miesto, kam vás nepochybne miestny sprievodcovia budú chcieť zaviesť. Milovníci šperkov a zlata si tu dokážu prísť na svoje. Miesto má najpestrejšiu históriou najmä z posledného storočia. Pripravte si nelimitované kreditky, pretože ak zlato, tak odtiaľto.

8. Deira
Deira je historická, alebo skôr staršia časť Dubaja ležiaca pri brehu Perzského zálivu a v tesnej blízkosti hraníc s emirátom Sharjah. Svoj význam začala strácať pred niekoľkými rokmi, keď v záujme rastu mesta a budovaniu nových ulíc bez nutnosti brať ohľad na staré budovy sa nová výstavba tiahla smerom okolo E11. Deira zachováva pohľad na mesto a jeho vzhľad ešte skôr, ako tu začala prekvitať moderná architektúra tak zásadne ako dnes. Miestny prístav Saeed si stále zachováva svoju dôležitosť.

9. Creek Dubai
Miestna zátoka so slanou vodou, ktorá sa dostáva aj do hlbšie do mesta dokáže byť rušná. Poskytuje priestor pre lodný taxi. Dnes kanál rozšírili a zasahuje aj hlbšie do mesta. Samo o sebe ide o zaujímavú atrakciu pre tých, čo majú k vode bližší vzťah ako aj pre tých, čo si chcú pozrieť zaujímavé miesta po vode a z vody.

Dubaj, Spojené Arabské Emiráty © Zuzana

10. Zábavné parky a najmä Dubailand
Ako posledný bod je tu niekoľko zábavných parkov. Pre každého sú určené rôzne a len málokedy by sme natrafili na nadšenca, ktorý by túžil po všetkých zábavných parkoch rovnako. Veľkým lunaparkom je Dubailand, ktorý ponúka pestré možnosti adrenalínových atrakcií, horských dráh a podobne. Aj tu sa plánuje vybudovať niekoľko atrakcií, napríklad v spojitosti s filmovým štúdiom DreamWorks. Vychutnať si môžete rôzne atrakcie napríklad spojené s filmovými štúdiami Marvel, Warner Bros, Universal Studios, alebo sa vyhnúť filmom a zažiť rôzne druhy adrenalínu, zážitkovej zábavy, alebo predstavení.

Fotografie v článku, ako aj na celých týchto stránkach, je zakázané ďalej šíriť, publikovať a využívať bez súhlasu a vedomia autora. Všetky práva vyhradené. Autor fotografií © Zuzana.