Jedna slivovica: po slovensky spievajúci Američan Mark ďakuje

0
1691

mark christensen a deväťMark Christensen, mladý Američan, ktorý pred časom učil na myjavskom gymnáziu, sa po návrate domov nedokázal so Slovenskom celkom rozlúčiť. Očarila ho naša krajina, kultúra aj zvyky. Dokonca aj národné jedlá, veď najradšej spomína na halušky. Nedávno sa preslávil po slovensky naspievaným videom, ktoré malo pôvodne patriť len jeho žiakom, ako malá ukážka toho, čo všetko sa stihol po slovensky naučiť. Vzhľadom na to, že pre Američana je nesmierne komplikované pochopiť a naučiť sa výslovnosť slovanského jazyka, o to viac slovenčiny, ho mnoho ľudí pokladá za talent. Jeho video sa rozšírilo aj mimo jeho priateľov, až sa z toho stal hit. Pre jeho výkon nemal pochopenie redaktor TV Markíza, ktorý Marka označil za neschopného a pár jednotlivcov. Mnohých ďalších však potešil originálnym songom. Dnes sa predstavuje opäť, skôr v malom ďakovnom videu, v ktorom si ulial slivovice a poďakoval za podporu, ktorej sa na Slovensku dočkal, napriek tomu, že mu nešlo o popularitu mimo jeho priateľov.

Hlavným bodom videa je štamprlík slivovice a remix pôvodnej skladby je už menej podstatný ako fakt, že sa v slovenčine o niečo zlepšil. Pre niekoho môže byť práve nová hudobná verzia dôvodom, prečo si video väčšina z divákov pozrie minimálne dva krát.

Záujem Američana o Slovensko
Pokiaľ má mladý Američan záujem o Slovensko, jeho kultúru, chce ho spoznávať, ba dokonca má záujem sa naučiť náš jazyk, zaslúži si to uznanie. Na našom magazíne sme si už predstavili Marka aj trochu podrobnejšie v spoločnom rozhovore. Slovensko, v Amerike krajina známa ako súčasť Juhoslávie, alebo niekde z okolia Moldavska a Uzbekistanu, má vďaka aj vďaka takýmto ľuďom šancu na opravu v pomyslenej mape v mysliach americkej verejnosti.

Mark Christensen:
Youtube kanál: youtube.com
Facebook site: facebook.com