Zaujímavé moderné riešenie, ktoré uľahčuje komplikované interiérové tienenie

0
688

Patria k najelegantnejším prvkom každého interiéru. V obytných aj obchodných priestoroch tvoria základný prvok výzdoby a optimálnej svetelnej atmosféry. Dôvodom je ich maximálna ochrana pred ostrými slnečnými lúčmi a komplexné zabezpečenie súkromia. Možno ste ale nevedeli, že dôvodom ich vzniku v minulosti boli prach a úlomky prichádzajúce do interiéru a ako materiál sa najčastejšie používala koža.

Pokračujte v čítaní a o zaujímavom pôvode dnes modernej a inteligentnej tieniacej techniky okien sa dozviete viac. 

Rolety na okná z nevšedných materiálov

Možno ste už postrehli, že v niektorých krajinách si na účel tienenia okna vyberajú prírodné materiály. Je to zvyk, ktorý si mnohé kultúry udržali z minulosti až do dnešnej doby. Po stáročia sa tie najlepšie rolety vyrábali najmä v Číne a Egypte z bambusu alebo trstiny. Tieto formy tienenia okien však mali viacero účelov.

Nielen slnečné lúče, ale práve prach a úlomky z vonkajšieho prostredia boli dôvodom ich vzniku a inštalácie na všetky otvory v dome. V iných častiach sveta zas na tento cieľ ľuďom veľmi dobre poslúžili látky, z ktorých sa vyrábajú kvalitné rolety na okná aj dnes.

Dokonalá alternatíva klimatizácie a ochrany

Zaujímavé je, že veľmi často sa na zatemnenie okna používala aj zvieracia koža, pričom išlo o materiál, ktorý vtedy ešte viac menej otvorený interiér, chránil dobre aj pred chladom alebo teplom. Dokonca aj pred mnohými nebezpečnými a nákazlivými ochoreniami.

Akýmsi predchodcom klimatizácie bola koža alebo látka, ktorá sa namočila do vody, zavesila na dvere alebo okná a účinok vetra sa postaral o ostatné. Mimochodom, takéto prirodzené chladenie interiéru mnohí používajú v domácnostiach aj dnes.

Symbol bohatstva a moci

Vedeli ste o tom, že to, čo si dnes môže dovoliť každá jedna domácnosť, bolo v minulosti iba výsadou „vyvolených“? Presne tak. Používanie či inštalácia závesov a roliet na okná bola v časoch dávnej histórie výsadou bohatých a mocných ľudí. A honosne zdobené okná palácov a rôznych panovníckych sídiel sú toho jasným dôkazom.

Zaujímavým faktom v tomto smere tiež je, že vo viktoriánskej dobe zohrávali dôležitú úlohu aj farby používaných materiálov závesov a roliet. Kým dnes sa v moderných interiéroch uprednostňujú neutrálne odtiene. V minulosti boli práve výrazné farby a potlač symbolmi trendu a moci.

Farebné látky sa považovali v minulosti za veľmi drahé, preto tie tmavé a neutrálne boli ponechávané fádnemu prostrediu menej majetných domácností.

Dnes je všetko ale úplne inak a rolety od spoločnosti ISOTRA dokážu pri jednoduchej inštalácii náročné časti okien ochrániť nielen pred prachom a silným svetlom, ale aj dažďom, zimou či extrémnym teplom.

Zdroj obrázku: Anastasiya Shatyrova / Shutterstock.com