Záhrada: koľko psov, mačiek a iných zvierat vykopete na záhrade?

1
1994

Článok nevhodný pre milovníkov zvierat: Niekto na záhrade vykope nádobu plnú šperkov a mincí, iní granát, či bombu. Sú aj takí medzi nami, čo sa nechcene stanú narušiteľmi večného odpočinku. Ľudia majú bežne pri svojich domoch a záhradách domáce zvieratká. Psov, mačičky, ba aj nejaké iné zvláštne druhy.

V dobách minulých a teda socialistických, tých skorších aj blízko neskorších, sa ale domáce nejedlé zvieratká naozaj obmedzovali na mačičky a psíkov, u malých chlapcov neraz žabky, kobylky a iná malá háveď. Lenže taký psík alebo mačka nedožije toľko čo človek a tak máme za život zvieratiek niekoľko. Priznajme si, koľkí by sme úmrtie miláčika riešili zakopaním na záhrade? Viacerí, ak záhradu máme a na nejaké verejné miesto je to problém odniesť, či vôbec problém realizovať. Predstavme si teraz, koľko takých psov sa za 50 rokov nájsť na jednej záhrade. Jedného, dvoch, troch, rovno aj desať.

Z času na čas niekto dom predá a záhrada sa prerobí. Začne sa so stavbou, prekopávajú sa základy a psíci odpočívajúci celé roky v kľude sa zrazu ako kosti pozerajú na ľudí, ktorí s údivom alebo ľakom na chvíľu zastavia svoju prácu. Na ešte živého si matne spomenie babka, otec, či bývalý majiteľ. Nuž ale patrí to k životu, nedá sa nič robiť. Označenie hrobčekov zvieratiek už dávno zmizlo, pamäť, kde čo leží a že vôbec leží tiež. Pri hromade hliny sa povaľuje niekoľko zožltnutých kostí. Keď sa vám to pri malých výkopových prácach podarí raz, je to náhoda. Ale pokiaľ do záhrady spravíte dve diery na rôznych miestach a pri každej vykopete psa, máte dojem, že vám na záhradu asi chodili zakopávať psov z celej dediny, alebo tu kedysi bol veľmi neprosperujúci útulok. Nakoniec sa myšlienka nepotvrdila a zvyšok záhrady tvorí len stovka fúrikov skla, klincov, plastov, igelitu a drôtov. Vykopaní psíci putovali na nové miesto, kde už šíri korene strom. Napriek neobvyklému záhradníckemu zážitku nejde o nič zvláštne, len trochu smutné, pokiaľ vykopete svojho najlepšieho kamaráta z detstva a spomeniete si na neho po rokoch na dôchodku po prvý raz až podľa prehnitého obojku tak, ako jeden starý pán z dedinky pri Galante.

Len pre tých, čo naozaj chcú, je fotografia nižšie.
http://obrazky.volne.eu/out.php/i3671_ilustracnafoto-vykopavka-pes.jpg

Čo všetko ste už vykopali na svojej záhrade? Podarilo sa aj vám niečo podobné, alebo zvláštne? Pochváľte sa.

Comments are closed.