Najlepší architekti z celého sveta sa po dlhé desaťročia orientovali na realizáciu najvyšších alebo najdrahších nehnuteľností. Zdá sa, že v súčasnosti je prioritou číslo jedna výstavba najmúdrejších budov, ktoré miesto výškových a cenových rekordov vsádzajú na inteligenciu.
Milovníci pokroku a inovácie v oblasti modernej architektúry nepochybne ocenia spoluprácu spoločností Deloitte a OVG Real Estate s architektmi zo známeho londýnskeho ateliéru PLP Architecture. Ich spoločný nápad totiž priniesol projekt budovy označenej za najmúdrejšiu stavbu sveta, ktorá vyniká nielen medzi amsterdamskými nehnuteľnosťami. Dôvodom jej jedinečnosti však nie je dizajn, cena ani výška, ale inteligentný systém spravovania objektu.
Amsterdamská dominanta je najmúdrejšou budovou sveta
Máloktorej stavbe sa v hodnotení BREEAM zameranom na bodovanie kvality budov podarí získať viac ako 95%. Amsterdamský unikát získal až 98,36%, čo ho rovno zaradilo na prvé miesto v rebríčku najmúdrejších a najekologickejších nehnuteľností sveta. The Edge vynikla vo všetkých hodnotených kritériách a vzhľadom na jej premyslený riadiaci systém je právom označovaná za najmúdrejšie architektonické dielo.
Objekt riadi špičkový inteligentný systém
Práve riadiace centrum spravujúce celý chod budovy je základným pilierom jej inteligencie. O fungovanie systému sa stará špeciálny software SmartStruxure, ktorý pracuje na báze 50 automatických modulov umiestnených vo vybraných stropných častiach. Aby mohol tento inteligentný systém ovládajúci dianie na ploche 40 000m2 fungovať efektívne, bolo potrebné myslieť na každý detail vrátane kompatibility s energetickými aj elektronickými zariadeniami. Vďaka tomu dokáže viac ako len nastavovať klímu alebo zamykať dvere a užívatelia budovy môžu využívať automatické riadenie svojich kancelárií či optimalizáciu kvality prostredia.
Úspora energií zohrala kľúčovú úlohu
V dnešnej dobe sa medzi najlepšie stavby sveta zaradí len objekt s dôrazom na energetickú efektivitu. Tá bola pri návrhu The Edge priam kľúčová a spoločne s inteligentným systémom riadenia má vytvárať dokonalú rovnováhu modernej stavby. O úsporu a zdravý stav prostredia sa starajú chladiace a vykurovacie stropy, pričom zdroj energie spočíva v solárnych paneloch na južnej fasáde. Tá severná je celá presklená, čím je interiér zásobovaný denným svetlom. Súčasťou budovy je aj hojná vegetácia v exteriéri, átrium pracujúce ako zásobáreň energie uskladnenej v ovzduší alebo vlastné stanice pre dobýjanie elektromobilov.
Stavbu zdobí elegancia a kvalitné prevedenie
Ak mala realizácia projektu The Edge priniesť inšpiráciu pre architektov z celého sveta, k jej inteligencii a pasívnej spotrebe energií bolo potrebné pridať ešte elegantný dizajn. Výsledné dielo stojí určite za pozornosť a tento skvost na snímkach amsterdamskej panorámy má čím prehovoriť aj do poradia najkrajších stavieb v Európe. To robí z projektu jedinečný príklad pre iné krajiny, ktoré sa snažia napredovať a oblasť stavebníctva oživiť štýlovými budovami s vlastnou inteligenciou.
Bude zaujímavé sledovať, koľko takýchto múdrych stavieb bude po svete pribúdať a či sa nájde architekt, ktorý dokáže navrhnúť budovu s lepším skóre BREEAM ako získala The Edge. Podobné nehnuteľnosti by sme samozrejme radi privítali aj na Slovensku, takže veríme, že naši architekti sa dokážu inšpirovať a pri troche šťastia sa im v budúcnosti podarí postaviť takéto unikátne dielo.