Jeden z najzvláštnejších druhov škodcov v našich záhradách je krtonôžka obyčajná, alebo podľa niektorých zdrojov medvedík obyčajný. Hoci má tento hmyz poriadne ďaleko od akéhokoľvek medvedíka, disponuje mohutným telom a môže dorásť až do veľkosti väčšej ako 10 centimetrov. Pomerne veľký hmyz žije takmer v celej Európe a nachádza sa aj v našich záhradách. Neveríte?
Krtonôžka žije najmä pod zemou
Veľké telo je pomerne ťažké, no i tak je vybavené krídlami, ktoré umožňujú pohyb vo vzduchu. Väčšinu života však prežije pod zemou. Má veľké predné nohy, ktoré sa podobajú na predné končatiny krtkov. Vybavení hrabákmi dokážu hrabať nory a systémy chodieb. Ako stvorené sú pre nich kompostárne plné hmyzu, rôzne rašeliniská, alebo záhradný odpad. Ak ste si nahrabali staré lístie, trávu, hlinu a rôzne konáre, ktoré bránia úplnému usadeniu a stvrdnutiu hliny, práve takéto miesta vyhľadávajú krtonôžky. Samičky vyhrabú chodbu a na konci noru, v ktorej kladú niekoľko stoviek až 1000 vajíčok. Vývojové štádium krtonôžky trvá dva roky. Larvy sa podobajú na mravce bielej, alebo mierne žltej farby. Živí sa hmyzom, dážďovkami, avšak i tak je škodcom. Je tiež všežravec a stravu si spestruje korienkami rastlín, či priamo koreňovou zeleninou. Pri norovaní chodieb nie hlboko pod zemou podhrabáva a poškodzuje korene zeleniny a jej plody. Pre človeka je neškodná, avšak jej výzor a veľkosť zapôsobia na ľudí vždy negatívne. Napriek svojmu zvláštnemu vzhľadu nejde o nič neobvyklé.
Obrana
Po rusky medvidka, nemecky Europäische Maulwurfsgrille po česky krtonožka obecní, v angličtine european mole cricket. V každom prípade ide o toho istého tvora. Ako sa proti nemu brániť? Obrana je trochu komplikovaná. Ak totiž v záhrade preukázateľne ničí rastlinám korene a vädnú, treba zakročiť. Chemicky je možné zakročiť prípravkom Diazinon, ktorý sa pokladá k vstupom pred chodbičkou krtonôžky. Obmedziť ich výskyt je výrazne možné tým, že sa pôda prekypruje. Nenecháva sa nedotknutá dlhší čas. Vyhýbajte sa tiež skladovaniu kyprej pôdy so starou trávou, ktorá tvorí mäkký materiál pre hrabanie a norovanie krtonôžky. Ručné zneškodňovanie je naistejším a pre vás najviditeľnejším spôsobom zneškodnenia. Vykopte do zeme jamu do ktorej vložte nádobu, vedro, alebo plechovku. Vyrovnajte povrch tak, aby bol otvor v malej doline, alebo zarovno zeme. Krtonôžky, ktoré sa pohybujú skôr v čase šera a tmy, môžu do pripravenej pasce padnúť, pretože terén si pred prechodom priveľmi neanalyzujú. Okrem toho dobre pripravená pasca vám za nejaký čas pripraví aj iné prekvapenia (hraboše, slimáky, žaby, jašterice a iné druhy… záleží od hĺbky pasce). Využite fakt, že krtonôžky nevedia skákať, ani pre stavbu tela preliezať prekážky. Nasmerujte im trasu priamo do pripravenej nádoby pomocou dosák, alebo aj pomocou tehiel.
Pár zvláštností:
Krtonôžka je kanibal. Ak sa vám podarí chytiť viac ako dve, pravdepodobne vám ostane len jedna, alebo ani tá nie. Informácie o tom, či je chránená alebo nie sa výrazne rôznia. Chránená však je podľa niektorých zdrojov len v období párenia, čo zrejme nepripadá logické len nám… Používajú ju aj rybári ako návnadu na nalákanie väčších rýb. Dokáže prežiť vlastnú smrť, prepichnutie, alebo zranenie. Záleží samozrejme od vážnosti, no podľa viacerých zdrojov dokáže hrať parádne mŕtveho. Hniezda možno spoznať podľa nakyprenej pôdy v okolí malých otvorov v zemi. Vstup do nory nebýva ďaleko od samotného hniezda. Pokiaľ rastliny nad norou uvädli, alebo sú slabé, viete, že hľadáte správne.
foto: video youtube