Videá, ktoré zachytávajú zrútenie zanedbanej bytovky, sa dajú nazvať aj ako odpovede na otázku, prečo venovať dôslednú pozornosť starým budovám a ich havarijnému stavu. V súčasnosti sa o 94 percent viac stavia ako búra a podobne tomu bude aj v budúcnosti. Budovy postavené z akýchkoľvek materiálov môžu podľahnúť zubu času, vlhkosti, ale aj zásahom ľudí ako sme sa presvedčili na Luníku IX. V prvom tu spomínanom prípade šlo o starú budovu, ktorej zrejme poškodené a vlhké zanedbávané murivo na prízemí pri pomalom rozpadávaní stiahlo celý kraj budovy až hore. Len chvíľu predtým z budovy vychádzali poslední ľudia, hoci podľa popisu vo videu v dome nejakí zostali. Havarijný stav a zvuky padajúcich kusov dávali tušiť, že jej koniec príde čoskoro.
Prípad z USA
Video z Fishtownu pri Philadelphii, kde tiež budova dávala najavo, že sa niečo deje. Najskôr trochu sypkého materiálu, potom zopár tehiel až nakoniec celá stavba. Pozorné oko si všimne, že pri tejto rozpadajúcej bytovke v minulosti stála iná budova, ktorá nemala svoju stenu, ale pristavala sa k tejto konkrétnej. Viditeľné to je práve na schodisku z pôvodnej budovy a grafitoch. Pri búraní prvej budovy a vysekávaniu schodiska sa mohlo veľmi ľahko poškodiť aj murivo budovy, ktorej stenu si tá zbúraná dlhé roky požičiavala.
Prípad z Portugalska
Na doplnenie video starého domu z Portugalska, ktorý má podobný problém. Vysokú vlhkosť a materiál podobný na nepálené tehly, ktorý nie je vhodný na stavbu takto ťažkých budov.
Rusko po druhý raz
Bytové domy sú pri narušení statitky, či nosných panelov tiež náchylné na pád. Pri zaťažení jedného panelu vyššou váhou však môže vzniknúť dominoefekt a rúcajúci postup sa nedá zastaviť len tak.
Nuž a ak nie rekonštruovať, tak zbúrať. V každom prípade pokiaľ nenájdete niekoho, čo potrebuje terénne úpravy vyriešiť narovnaním stavebným odpadom, za odvoz, triedenie a likvidáciu takéhoto odpadu sa platí mastný účet.