Dnešné okná sú technickým zázrakom, aké však boli v minulosti?

0
3609

Pekné okná dotvárajú každý jeden dom či budovu. Okno je to, na čo každému padne zrak, keď sa postaví pred zaujímavý dom. Okno je otvor, cez ktorý sa k nám do domov dostáva dostatok svetla a opticky rozširuje naše bývanie o priestor vonku. Vo všeobecnosti platí, že čím je okno väčšie, tým lepšie sa budeme v miestnosti cítiť. Práve preto je pre dnešné moderné domy charakteristické množstvo okien a sklenených stien nasmerovaných do záhrad. Okná sú však rôzne a pri ich výbere musíme v prvom rade zvážiť architektúru domu tak, aby sme ju doplnili, no nepotláčali. Nechajte sa inšpirovať nasledovnými peknými oknami vhodnými do rôznych typov budov.

Hradné okná boli malé a bez sklenenej výplne

Keď sa pozrieme do minulosti, k úplným počiatkom okna ako takého, zastavíme sa pri hradných oknách. Je všeobecne známe, že hrady a zámky boli studené a tmavé. Hradné okná sú typicky malé a úzke. Neprepúšťajú mnoho svetla a tepla do vnútra objektu. Väčšina stredovekých hradov bola postavená z kameňa pre vytvorenie silnej štruktúry s dobrými obrannými schopnosťami. Technológie na stavbu boli však veľmi základné, čo neumožňovalo robiť veľké otvory v stenách. Technológie stavby hradov sa však vyvíjali ako všetko ostatné a hrady postavené po roku 1200 začali mať veľké okná, ktoré lepšie presvetľovali miestnosti. Podľa veľkosti okna teda vieme zhruba odhadnúť rok postavenia hradu či zrúcaniny. Prvopočiatky hradných okien boli bez skla, no aj to sa postupom času zmenilo.

obr1

Počiatkom dnešných okien boli drevené okná v chatkách

Dávno predtým, než sa objavili drevené okná, sme poznali najmä okná bez výplne, kde išlo skôr o otvory v stenách v hradoch. Neskôr sa okná začali vypĺňať drevom či sklom, vďaka ktorému sa zachovali rovnaké priehľadové vlastnosti, no do miestnosti neprúdil studený alebo horúci vzduch. Drevené okná a okenice sú charakteristické pre chatky a domy v horských oblastiach. Tieto okná boli zvyčajne dvojité. To znamená, že sme mali prakticky dve okná oproti sebe, medzi ktorými bol priestor. Tento spôsob riešenia bol na svoju dobu veľmi múdry, nakoľko dvojité okno lepšie spĺňalo termoizolačné požiadavky a dnu neprúdil studený vzduch. Medzi tieto dvoje rámy si zvykli staré mamy umiestňovať kvetiny či pestovať bylinky. Dvojité okná sa však postupne vytrácajú, nakoľko nové, moderné okná majú dostatočné izolačné vlastnosti vďaka dvojitému sklu.

obr2

Moderné okná sú technickým zázrakom

Dnes už, našťastie, nemusíme hľadieť na to, ako je postavený náš dom a môžeme si byť istí, že môžeme mať také okno, ako si predstavujeme. V prevahe sú plastové okná pre ich dobré izolačné a hlukové vlastnosti. Plastové okná sú dnes jedny z najmodernejších okien, aké boli doposiaľ vyvinuté, a skladajú sa minimálne z dvoch skiel pre zlepšenie ich vlastností. Najmodernejšie okná majú až tri vrstvy a pri nich si môžeme byť zaručene istí, že nám teplo unikať nebude. Zaujímavé sú však okná na mrakodrapoch, kde ide o veľké sklenené panely, ktorými sa obkladá celý mrakodrap. Ide o špeciálne panely, ktorých hrúbka môže byť až niekoľko centimetrov. Okná na mrakodrapoch musia spĺňať náročné podmienky, ktorým môžu byť vystavené. Ohrozuje ich silný vietor, zemetrasenie, pôsobenie slnka či tlaku. Našťastie, okná do rodinného domu nie sú tak náročné a sú aj estetickým doplnkom bývania.

obr3

Bez okien by boli naše príbytky tmavé a studené ako okná v hradoch. S postupným vývojom spoločnosti však nastali zmeny a dnes si môžeme dovoliť zvoliť také okná, aké sa najviac hodia k architektúre nášho domu. Moderné okná sú dnes na veľmi vysokej úrovni, vďaka čomu môžeme presvetliť aj tie najtmavšie miestnosti, hoci aj dvadsať metrov nad zemou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ