Ochrana objektov, bytov a domov: Alarm alebo strážny pes?

0
2356

Záhrada s plotomČas dovoleniek, čas strávený v práci, alebo celkovo mimo domu je čas, kedy je naše súkromie a celkovo príbytok nechránený najviac. Žijeme v dobe, kedy je zámok na dverách pre zlodeja len zdržaním na pár minút. Pokiaľ sa do piatich minút nedostane do objektu bez nejakého konkrétneho cieľa, zväčša si svoj zámer rozmyslí. Čo však ak dvere ide prekonať ihneď, alebo je celkovo objekt nechránený pred neoprávneným vstupom? Pokiaľ nemáte susedku večne nalepenú na vašom plote sledujúcu komplet všetko, čo sa u vás deje, zrejme sa môžete s niečím rýchlo prenosným a speňažiteľným čoskoro rozlúčiť. Až úspešná krádež (pre zlodeja samozrejme) zväčša prinúti človeka rozmýšľať, čo spraviť pre svoju ochranu. Po pravde, aj návrat do svojho domu, kde sa pohyboval zlodej, je tak trochu zvláštnym pocitom. Súkromie už potom nie je súkromím, čo vidíte okolo seba bežne len vy videl aj niekto nepozvaný, vidieť a držať mohol čokoľvek. Drzosť zlodejov nepozná hraníc a tak ak im to chceme skomplikovať, uvažovanie by sa malo uberať smerom k vyriešeniu ochrany.

Zúrivého havkáča, alebo vrieskajúcu sirénu?
Najjednoduchšie a najtradičnejšie vyriešenie ochrany majetku je poriadny havkáč. O plemenách, ktoré sú vhodné na stráženie by sme vedeli viesť rozsiahle články. V každom prípade sú to však pracovné plemená vynikajúce svojou inteligenciou. Pri niektorých plemenách pustených voľne po dvore máte istotu, že neprídu nie len zlodeji, ale ani vaši blízky a susedia. V prípade, ak sa po vašom dvore rúti neprestajne štekajúci buldozér, štekanie môže pôsobiť rušivo na susedov. Je síce pravda, že sa dnes asi nikto zo susedov nepýta na to, či im vadí ich pes. Niekedy to človek neodhadne, najmä ak domov prinesie malé klbko a o rok je z klbka vlkodav väčší než všetky deti z domu dohromady. Zvoliť si psa do domu len na stráženie by nebolo správne. Voľte ho podľa toho, do akého prostredia ho chcete a tiež s nechajte poradiť. V každom prípade ale ak psa, tak ho voľte srdcom a rozumom.

Pri dlhodobejších cestách nie je o psa postarané a tak potrebujete buď ochotného suseda, čo mu cez plot niečo nasype, alebo iné riešenie. Dnes celkom bežné sú rôzne systémy alarmov a poplašných zariadení. V každom prípade, pokiaľ sa nebojíte jednoduchej manipulácie, aktivácie a počiatočnej investície, skúste premýšľať aj nad elektronickou ochranou.

Vresk na celú ulicu
Po pravde, našli by sme zlodejov, ktorí čo spustia alarm, stihnú niečo uchmatnúť a utekať. Stále je to však málo oproti tomu, čo by stihol, ak by ho alarm nevyrušil. Dnes má množstvo domov nainštalovaný alarm, dokonca by sme našli po celom Slovensku celé ulice s domami zabezpečenými alarmom. Počítajme medzi alarmy aj malé snímače pohybu a rôzne poistky na oknách, ktoré po otvorení začnú pískať. Dajú sa pomerne rýchlo utíšiť, no ak je ich viac, už ich zlodej hneď nevypne. Siréna je zväčša otočená smerom na ulicu, aby každý jeden sused a okoloidúci vedel, že sa niečo deje v danom objekte a zväčša sa očakáva, že aj patrične zareagujú, budú vás kontaktovať, alebo zvýšia pozornosť. Z južného Slovenska je známy aj prípad, kedy alarm vrieskal, no keďže išlo o nepríjemného a neobľúbeného suseda, zlodejovi by ešte ostatní pomohli a potriasli rukou. Azda išlo len o výnimočný prípad, v ktorom by skôr pomohol iný systém zabezpečenia.

Narušenie objektu priamo na mobil
Sedíte v ležadle na pláži, vychutnávate si drink a v tom príde SMS, že sa aktivoval alarm v garáži. Dnes celkom jednoduché systémy dokážu ihneď odoslať cez SIM kartu SMS o narušení objektu. Dokonca rovnaké systémy dokážu vytočiť majiteľa domu a ten môže na svojom telefóne počúvať, čo sa deje v chránenej miestnosti. Viac premyslené systémy, ktoré sú spojené už s priamo kamerovým systémom v dome, vám prinesú online prístup na pohľad celého objektu. Domy, v ktorých je nainštalovaný kamerový systém, môžu záznam nahrávať na pevný disk vlastného serveru, ale taktiež môžu streamový obraz vysielať priamo do mobilného telefónu. Moderná doba umožnila chytré telefóny spojiť s bezpečnostným systémom a tak kdekoľvek mimo domu priamo na mobile vidíte, čo sa u vás deje.