Nástup automatizovaného finančného poradenstva

0
1938

automatizovaného finančného poradenstva

Záujem o technológie a automatizáciu priniesol obrovské zmeny aj na pracovnom trhu a pri niektorých zamestnaniach už prítomnosť ľudí nie je potrebná. Zdá sa, že niektoré finančné  spoločnosti sa o tento krok pokúšajú tiež, no ich  snaha o úplnú automatizáciu finančného poradenstva sa stretáva s rôznymi názormi.  

Spoločnosti zaoberajúce sa finančným poradenstvom si dávajú záležať na napredovaní svojej pôsobnosti, na základe čoho budujú početné tímy pracovníkov. Výsledkom snahy manažérov je hľadať šikovných ľudí a vychovávať z nich kvalifikovaných poradcov. Aj napriek tomu sa čoraz viac skloňuje pojem automatizované finančné poradenstvo, pri ktorom je zásah človeka žiadny alebo len minimálny. Znamená to, že aj napriek množstvu poradcov ovládnu finančný svet roboti poskytujúci služby?

 

S finančnými službami vám pomôžu roboti

Podstata automatizovaného poradenstva spočíva v poskytovaní finančných služieb pomocou špeciálne navrhnutých online systémov. V praxi to znamená, že s požiadavkami na schválenie úverov, poistiek a iných produktov už nemusíte navštevovať poradcu, pretože všetko vybavíte na internete. Tam totiž fungujú systémy, ktoré sú automaticky ovládané robotmi a zákazníci si vybavia všetky náležitosti bez účasti človeka.

 

Trend automatizovaného poradenstva prichádza zo západu
Automatizované finančné poradenstvo nie je žiadnou novinkou, nakoľko prvé online portály slúžiace vo forme robotov sa prevádzkovali už v 90.rokoch predošlého storočia. Anglicko aj USA sú známe využívaním týchto systémov a práve z týchto krajín sa tento trend preniesol do celej Európy. Uplatňovať sa však začali o niečo neskôr a k výraznejšej popularite sa dostali až v posledných rokoch.

automatizovaného finančného poradenstva 2

Finanční poradcovia automatizáciu neschvaľujú

Je jasné, že profesionálni poradcovia nebudú schvaľovať poskytovanie poradenstva pomocou automatických systémov. Keďže tieto systémy nepotrebujú riadenie človekom, poradcovia by sa akceptáciou postavili sami proti sebe. Hlavná náplň ich práce spočíva práve v oslovovaní klientov, čiže automatické služby sú pre nich viac konkurenciou ako pomocou. Okrem toho, aj lídri firiem využívajúcich tieto systémy potvrdzujú, že roboti len dopĺňajú prácu poradcov a v žiadnom prípade ju celkom nenahradia.

 

Klienti finančných spoločností sú rozdelení

Nie sú to len samotní poradcovia, ktorí považujú automatizované poradenstvo za nedokonalú náhradu skutočných špecialistov navštevujúcich klientov osobne. Mnohí zákazníci majú na tento spôsob práce rovnaký názor a radšej uprednostnia kontakt so živým poradcom, s ktorým môžu podrobnejšie prebrať svoje ekonomické záležitosti. Na druhej strane však nájdeme veľa klientov, ktorí sú za automatizáciu a poradenstvo prostredníctvom internetu im vyhovuje viac. Ak sa pozrieme na rozdielne názory klientov z nadhľadu, v konečnom dôsledku to bude plus, pretože táto odlišnosť umožní automatizácii napredovať, no takisto udrží pri práci poradcov.

automatizovaného finančného poradenstva 3

Budúcnosť automatizovaného finančného poradenstva vyzerá dobre, akurát viacerí odborníci sa zhodujú, že netreba čakať ich nadvládu vo finančnej oblasti. Najväčšie firmy totiž nedajú dopustiť na osobnú formu kontaktu so zákazníkom a v prípadne záujmu klientov o personálne poradenstvo túto požiadavku radi splnia. Uvidíme, či nástup poradcov-robotov zasiahne vo veľkom slovenské finančné štruktúry, pretože domáci klienti rozmýšľajú dosť konzervatívne a stále preferujú osobných poradcov, čo berie online službám šancu na úspech.