Najnižší úrok na hypotéke neznamená najvýhodnejší úver

0
2941

Marketingová stratégia bánk poskytujúcich hypotéky je jasná a jej cieľom je upútať pozornosť žiadateľov na rekordne nízke sadzby. Klienti tak nadobudnú pocit, že využitím úveru s takými úrokmi dokážu ušetriť, čo však nemusí byť pravidlom. 

Najnižší úrok nezanamená najvýhodnejší úver

Boj o získavanie zákazníkov pokračuje medzi poskytovateľmi hypoték naďalej a v mnohých prípadoch sa ako najúčinnejšia zbraň využívajú prime rate sadzby alebo po našom najnižšie možné úroky poskytnuté danou bankou. Tie však ani zďaleka nie sú garanciou najvýhodnejšej hypotéky, s ktorou sa nám podarí ušetriť. Za týmito lákavými bonusmi sa totiž často ukrývajú rôzne poplatky a splnenie istých podmienok, ktoré nakoniec úver predražia.

Reklamy spájajú najlepšie hypotéky s najnižšími úrokmi

Sú to práve reklamy, pri ktorých sledovaní môžeme nadobudnúť pocit, že využitie hypotéky s ohlasovanými najnižšími možnými úrokmi nás dovedie k najlacnejšiemu produktu. V snahe ušetriť na úvere nejaké peniaze, začnú reklamám dôverovať mnohí zákazníci, ktorí si následne v banke pýtajú tieto nízke sadzby bez ohľadu na to, že v konečnom dôsledku na splácaní dosť prerobia. Práve tu vzniká otázka, prečo najnižší možný úrok neznamená najvýhodnejší úver a automaticky sa nestáva najlacnejším dostupným produktom?

Nízke úroky odvedú pozornosť od poplatkov

Je jasné, že cieľom opakovaného upozorňovania na prime rate sadzby má súvis s odvádzaním pozornosti od rôznych poplatkov spojených so schvaľovaním hypotéky. Práve pri produktoch s rekordne nízkymi úrokmi sa stretávame s vysokými poplatkami a inými podmienkami, ktoré splácanie dosť predražujú. To si však klienti nevšímajú, pretože zverejnené nízke úroky sú pre nich alfou a omegou a vo väčšine prípadov sa pri výbere hypotéky stávajú smerodajnými.

 

Pozor na rekordne nízke sadzby

Aj keď najnižšie sadzby sú obrovským lákadlom, pri nastavovaní parametrov úveru by sme sa nemali nechať strhnúť príťažlivosťou rekordne nízkeho úroku. Ten neprináša žiadnu istotu, že za konkrétny produkt zaplatíme najmenej. Dôvodov je hneď niekoľko a každý jeden z nich je dostatočným dôkazom toho, že využitie prime rate sadzby sa môže prejavovať aj záporne.

Zradná krátka fixácia – Predvídať vývoj úrokov je vždy lotéria, s čím súvisí aj fixácia sadzieb. Nikdy nevieme, na akej úrovni budú úroky o pár rokov, preto sa krátka doba fixácie považuje za zradnú. Pokiaľ budú úroky klesať, táto voľba bude výhodnejšia, no v opačnom prípade sa zdajú 5 a 10-ročné fixácie o niečo rozumnejšie.

Skryté vysoké poplatky – Banky vedia ako na znižovaní úrokov neprerobiť a vždy keď niekde zlacnia, inde musia zvýšiť. Reakciou na pokles sadzieb sú skryté poplatky, ktoré sú nastavené pomerne dosť vysoko, no klienti si ich málokedy uvedomia a na úveroch nakoniec preplácajú.

Povinnosť poistenia splácania – Ďalším problémom pri úveroch s najnižšími možnými úrokmi je podmienka uzatvoriť si poistenie splácania. Pri podpise zmluvy sa toto kritérium nejaví ako prekážka, no pri úhrade splátok pochopíme, že ich vyššia hodnota spôsobená poistením nám hypotéku predražilo.

Posledné týždne nám ukázali, že banky budú v konkurenčnom boji pridávať do tempa, čoho výsledkom bude neustála propagácia rekordne nízkych úrokov. My však vieme, že najnižšie úroky nemusia prinášať najvýhodnejší úver a daň za pokles sadzieb sa môže prejaviť potrebou splniť podmienky vedúce k predraženiu. Na záver už ostáva len odporučiť, aby ste pri výbere zvažovali viacero okolností a nebáli sa hľadať hypotéku aj s vyššími úrokmi, ktorá môže byť v konečnom dôsledku lacnejšia.