Hypotekárny trh čaká výnimočný rok

0
2187

2. pixabay.com

Žiadatelia o hypotéku sa môžu pripraviť na viacero zaujímavých udalostí, ktoré ovplyvnia ich rozhodovanie pri výbere úveru. Predpovede pre tento rok totiž sľubujú pár zásadných zmien, čo výrazne poznačí celkový vývoj trhu.

Snaha o efektívnejšie poskytovanie úverov prináša časté zmeny aj na hypotekárnom trhu. Tie sú navrhované buď samotnými bankami alebo k nim dochádza prostredníctvom novelizácie zákonov. Podstatnou mierou sa pod príchod noviniek podpisujú aj nároky klientov a vývoj na zahraničných trhoch. Keďže v roku 2016 sa stretneme so všetkými faktormi, hypotekárny trh tak čaká výnimočný rok plný očakávaných noviniek.

 

Čakáme na zvýšenie úrokových sadzieb

 Najväčšie očakávania žiadateľov sa spájajú s výškou úrokov. Tie dosahujú rekordne nízku úroveň, no čas neustáleho zlacňovania sa blíži ku koncu. V niektorých krajinách už došlo k obratu a úroky začali mierne rásť, pričom tomuto scenáru sa nevyhne ani Slovensko. Otázkou však zostáva, kedy k zdražovaniu dôjde a či ho pocítime negatívne.

 

Zákon o úveroch na bývanie zmení trh

 Zákon o úveroch na bývanie si už dlhšie pýtal zmenu a zákonodarcovia sa k tomuto kroku nakoniec odhodlali. Novela vstupuje do platnosti od 21.marca, takže už čoskoro budú banky poskytovať hypotéky podľa nových kritérií. Za zmienku stojí pokuta za predčasné splatenie, ktorá nesmie prekročiť 1% alebo možnosť odstúpiť od úverovej zmluvy do dvoch týždňov. Niektorých obmedzí aj overovanie príjmu, takže s úvermi bez dokladovania sa rozlúčte.

 1. pixabay.com

Banky sa ďalej riadia odporúčaniami NBS

 Zdá sa, že marec je pre hypotekárny trh každoročne dôležitým mesiacom, pretože v minulom roku priniesol tiež jednu zásadnú novinku. Do platnosti vstúpili odporúčania Národnej banky Slovenska, ktorých úlohou bolo sprísniť podmienky pri získavaní úverov. Obmedzili sa 100% hypotéky, zvýšil sa dôraz na vek žiadateľa a lepšie sa stráži umožnenie refinancovania. Tieto odporúčania sú stále platné a banky sa nimi budú v tomto roku riadiť ešte výraznejšie.

 

Refinancovanie hypoték ostane aktuálne 

Snaha získať nových klientov doviedla banky ku konkurenčnému boju, ktorého výsledkom bol pokles úrokov a zavedenie rôznych benefitov ako odmenu za dôveru. Vzhľadom na tento vývoj hľadali klienti výhodnejšie podmienky a stále viac ich pristupovalo k refinancovaniu, pričom odchádzali k iným bankám. Podiel refinancovaných úverov nakoniec dosiahol viac ako 40% a ani v tomto roku sa trend prechodu k inej banke nekončí.

Očakávania spojené s vývojom hypotekárneho trhu v roku 2016 sú vysoké. Aktuálne zmeny totiž ovplyvnia celkové dianie natoľko, že slovenský žiadateľ bude pri vybavovaní hypotéky rozmýšľať inak ako doteraz. Ak sa predpokladaný scenár plný zmien skutočne naplní, potom nás čaká ďalší silný rok, ktorý sa do histórie zapíše veľkými písmenami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ