Trpíte alergiami? Zle sa vám spí alebo máte sucho v hrdle? Objavila sa vám na pokožke vyrážka? Ak neviete nájsť odpoveď prečo, jedným z dôvodov môžu byť aj chemikálie, ktoré používate v domácnosti. Dnes sú už všetky čistiace prostriedky na chemickej báze, aby sa zaistila ich účinnosť. Tieto čistiace prostriedky fungujú a zabijú až 99 % baktérií. Zamysleli ste s však už nad tým, ako môže každodenné používanie chémie v domácnosti ovplyvniť vaše zdravie? Skúste chémiu v domácnosti nahradiť ekologickými čistiacimi prostriedkami, ušetríte nemalé peniaze a aj svoje zdravie. My vieme, ako na to! Zbavte sa nepríjemných kožných problémov a alergií a ušetrite pritom peniaze.
Používanie chemikálií v domácnosti sa môže na prvý pohľad zdať ako neškodné. Pri malých množstvách tak tomu aj je. Problém však môže nastať vtedy, keď začneme chemikálie používať každý deň, hoci aj v malých množstvách. Nemusíte síce pravidelne umývať zem, toaletu či okná, no chemikáliám sa nevyhnete. Veď napríklad riady umývate denne. To isté platí aj pre používanie voňaviek, sprchových gélov či šampónov, ktoré často obsahujú malé množstvo ropy. Všetky tieto dnes už bežné súčasti života obsahujú chémiu, ktorá môže pri pravidelnom používanie spôsobiť rôzne zdravotné ťažkosti. Najčastejšie alergie či kožné problémy. Ako sa však vyhnúť používaniu chemikálií v domácnosti, alebo ich aspoň minimalizovať?
Domácnosť bez chémie je hračka. Použitie ovocie!
Umývanie zeme je samozrejmosťou. Bežná domácnosť umýva zem v priemere jedenkrát za týždeň alebo desať dní. Čistiace prostriedky na umývanie zeme sú však obvykle veľmi agresívne, a aj preto výrobcovia odporúčajú používanie rukavíc, aby nedošlo k styku s pokožkou. Aký má však vplyv čerstvo umytá zem na naše zdravie? Chemikálie sa postupne uvoľňujú aj po tom, ako zem uschne. Takto môžete ešte ďalšie dva či tri dni nevedomky vdychovať nepríjemné výpary, ktoré vám môžu po čase spôsobiť astmu. Ako však umyť zem bez chémie? Použite citrón! Umývanie zeme bez chemikálií môže byť rovnako účinné aj bez drahých čistiacich prostriedkov. Zoberte si jeden citrón, horúcu vodu a soľ. Citrón vyžmýkajte v horúcej vode a prisypte dostatočné množstvo soli. Takto pripravená zmes zničí baktérie a spoľahlivo umyje vašu dlážku. Pri umývaní drevených povrchov týmto ekologickým štýlom však dbajte na to, aby nebola voda príliš presolená – môže dôjsť k poškodeniu materiálu.
Lacná náhrada aviváže – ocot!
Tento odvážny pokus je veľmi účinný. Ocot namiesto aviváže je veľmi rozšírený spôsob, ako sa vyhnúť chemikáliám v domácnosti. Ocot má viacero výhod a je neporovnateľne lacnejší než samotná aviváž. Ak sa bojíte nepríjemného zápachu, skúste najskôr oprať staré veci a presvedčiť sa o tom, že nepríjemný zápach počas prania vyprchá a oblečenie bude voňať čerstvo. Ocot sa používa aj pri praní spodnej bielizne, čím ho lepšie dezinfikuje. Jediná vec, na ktorú si musíme dať pozor, je koncentrácia octu a nepridávať ho veľmi veľa. Mohol by poškodiť práčku.
Ak hľadáte lacné a ekologické varianty chémie do domácnosti, určite skúste vyššie spomenuté. Zahoďte predsudky a veďte domácnosť s minimálnymi nákladmi. Ak sa vám zdajú drahé napríklad aj pracie prášky a chcete niečo ekologickejšie, skúste si vyrobiť mydlový sliz. Nakúpte si mydlá, ktoré nastrúhate do teplej vody, v ktorej sa rozpustia. Následne zmes rozmiešajte, aby vznikol sliz, ktorý vlejete do bubna práčky. Ekologické pranie s minimom chemikálií vás prekvapí svojou účinnosťou. Na vypratie cca 5 kg bielizne budete potrebovať dva až tri deci mydlového slizu.