Dáte si záležať na osvetlení? Váš domov to určite spríjemní

2
3059

interierove osvetlenie rady clanok

Osvetlenie patrí medzi základné vybavenie bytu. Trh v súčasnosti disponuje širokou ponukou rôznych svietidiel, ktoré zachovajú najnovšie trendy moderného bývania. Každý interiér sa dá veľmi jednoducho a rafinovane oživiť rôznymi dizajnovými lustrami a lampami.

Rady a tipy

Svetlo by v prvom rade malo byť praktické, v druhom rade však nápadité a originálne. Pri výbere je dôležité, kde bude svetlo umiestnené. Do tmavých miestností s množstvom nábytku a doplnkov sa hodí skôr jednoduché alebo bodové osvetlenie. Ak ide o priestorovo väčší a  vzdušný obývací priestor s vysokými stropmi, môžete si dovoliť výraznejší a dlhší závesný luster. Keď sa navyše zvolí v zaujímavých farebných kombináciách, stane sa dominantným prvkom v miestnosti.

V spoločenských priestoroch je najviac vhodné voliť svetlo kryté tienidlom, aby sa žiarovka nepríjemne neodrážala v oknách, zrkadlách a obrazovke televízoru. V prípade potreby sa môže okrem lustrov využiť tiež svetlo zo stojacích a stolných lámp, ktoré sa vyrábajú z najrôznejších materiálov. Vždy sa musí vybrať taká lampa, ktorá najlepšie zapadne k ostatnému vybaveniu bytu. Honosný luster sa napríklad veľmi dobre kombinuje s rustikálnym nábytkom. Do spálne sa hodia menšie nástenné svetlá, ktoré vytvoria príjemné prítmie a do pracovne sú zas vhodnejšie väčšie svetlá s bielymi LED žiarovkami. Každá miestnosť si vyžaduje to svoje. Je dobré sa preto riadiť jednoduchými pravidlami, ktoré odporúčajú interiéroví dizajnéri.

osvetlenie clanok

Dizajnéri odporúčajú

  • Vo väčších miestnostiach vyzerá efektne, keď sa použije viac dominantných svietidiel. Vymedzia sa tak jednotlivé zóny určené na sledovanie televízie, čítanie kníh či posedenie pri spoločnom obede.
  • Možných kombinácií nie je nikdy dosť. Preto je niekedy nevyhnutné popustiť uzdu fantázii a zakomponovať do priestoru ako svietidlá priľahlé k stropu, tak aj tie závesné.
  • Netreba zabúdať, že slabé osvetlenie v miestnosti vyvoláva smútok, silné zas depresiu. Ideálnou alternatívou je preto zlatá stredná cesta.
  • Lustre a lampy sa musia udržiavať čisté. Usadený prach totiž dokáže znížiť ich životnosť až o niekoľko rokov.

Comments are closed.