Čo o vás prezrádza vaša sedačka?

0
4883

Osobnosť človeka sa neprejavuje len v jeho správaní. Veľa o vás napovie aj spôsob, akým komunikujete, obliekate sa a zariaďujete si príbytok. Čo o vás dokáže prezradiť napríklad taká sedačka? Nevýrazné, masívne, látkové, kožené, klasické či luxusné sedačky – čo výber sedačky hovorí o vašej osobnosti?

Sedačky vyberáme na základe svojho vkusu a preferencií. Pozrime sa na to však aj z inej strany – z pohľadu jednej z typológií osobnosti. Temperament označujeme ako súbor dynamických vlastností osobnosti, ktoré sa prejavujú istým spôsobom správania, reakciou na podnety a dynamikou prežívania. Ako prvý sa temperamentom zaoberal Hippokrates, ktorý okrem iného rozpracoval jednu zo základných typológii osobnosti založenú na temperamente. Rozlišujeme štyri typy osobnosti – sangvinik, cholerik, melancholik a flegmatik.

Temperament sa navonok neprejavuje len v správaní. Ovplyvňuje aj spôsob, akým si ľudia prispôsobujú a zariaďujú priestor okolo seba. Sedacia súprava nechýba takmer v žiadnej obývačke a je centrálnym kúskom celého príbytku. Poďme sa teda pozrieť, aké sedacie súpravy dominujú u jednotlivých typov osobnosti.

Sangvinik

Miluje farby a spoločnosť priateľov. Svetlé odtiene, ktoré obľubuje, naznačujú, že ide o optimistickú, komunikatívnu, dobrosrdečnú osobu s veľkou predstavivosťou.

Pri výbere sedačky preto sangvinik prirodzene siaha po svetlých odtieňoch – žltá, svetloružová, bledomodrá, červená či magentová – sedačka, ktorá okamžite po vstupe do miestnosti pritiahne na seba pozornosť.

Čo sa týka tvarov, vyhráva výstrednosť. V obývačke sangvinikov určite nenájdeme luxusné sedačky v kožených prevedeniach a jemných farbách. Preferujú dizajnérske vychytávky, ktoré sú nápadné a nezvyčajné.

Ak ste sangvinik, vaša sedačka možno vyzerá nejako takto:

sedacky

Cholerik

Prejavuje sa ako dynamická osobnosť, ktorá dosahuje svoje ciele. Je ústretový, optimistický a má podvedomú silnú túžbu po zmene vždy, keď vidí, že niečo nie je v poriadku. Ostatným môže prekážať jeho základné životné heslo – vždy mám pravdu.

Ako veľký pragmatik vsádza pri výbere sedacej súpravy na jej praktickosť a kvalitu. Luxusné sedačky sú ideálnym spojením týchto dvoch atribútov. Uprednostňuje ich nielen pre vzhľad, ale aj kvalitu materiálov. Tmavé farby umocňujú vzhľad luxusných sedačiek. Preto u cholerikov dominujú sedacie súpravy v odtieňoch čiernej a tmavohnedej. Často si vyberajú kvalitnejšie kúsky, ktoré považujú za luxusné.

cholerik

Flegmatik

Vďaka svojej pokojnej povahe obľubuje komfort a jednoduchosť. Preferuje nenápadný dizajn, ktorý však poskytuje dokonalé pohodlie. Flegmatik potrebuje priestor – v jeho obývačke preto dominuje sedacia súprava väčších tvarov. Dá si záležať aj na materiáloch, z ktorých je sedačka vyrobená.


TIP redakcie: Projekty rodinných domov: kedy je lepší katalóg a kedy originálny projekt?

Nepotrpí si na koži, ani iných drahých materiáloch. Pre flegmatika sú luxusné sedačky tie, ktoré sú pohodlné, nenápadné a vyrobené z kvalitných textilných materiálov, čo podčiarkuje ich komfort.

Čo sa týka tvarov, obľubuje jednoduché, nevýrazne kúsky, doplnené napríklad o dekorácie v podobe vankúšov. Neutrálne farby sú synonymom komfortu, ktorý vystihuje tento typ osobnosti. Tie sa premietajú aj do zariadenia interiéru – dominujú svetlé odtiene sedačiek ako piesková, béžová či šedá.

flegmatik

Melancholik

Praktickosť nepatrí medzi kľúčové kritérium, ktoré melancholik pri výbere sedačky zvažuje. Úplne mu postačí sedačka, kde sa dá pohodlne sedieť či ležať.

Naopak, perfekcionizmus – výrazná osobnostná črta melancholikov – hrá pri rozhodovaní prím. Sedačka by preto mala byť symetrická, v severskom minimalistickom štýle. Z farebných variácií aj v tomto prípade vyhrávajú jemné zemité až neutrálne farby.

Našli ste v týchto opisoch aj svoju podobu? Ak sa charakteristika vašej osobnosti nezhoduje s popisovaným typom sedačiek, tu je vysvetlenie. Len málo ľudí je vyhraneným typom osobnosti. Vo väčšine prípadov ide o kombináciu viacerých typov. Preto je bežné, že má napríklad cholerik niektoré charakteristiky sangvinika a podobne.

posledna

Foto: Bigstockphoto


Prečítajte si tiež:

Nízkoenergetické bývanie a jeho výhody

Tieto zlepšováky dodajú vášmu kulinárskemu umeniu ten správny šmrnc!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ