Pradiarka pestrá Cheiracanthium punctorium, jedovatý pavúk aj u nás

1
18377

Latinský názov pavúka, ktorý sa preslávil medializáciou pred dvoma rokmi je Cheiracanthium punctorium. Po slovensky sa jej hovorí Pradiarka pestrá. Pravdou je, že patrí medzi najjedovatejšie pavúky v strednej Európe a aj napriek veľmi malej veľkosti v pomere oproti človeku, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.
Jeho uhryznutie môže na danej končatine spôsobiť dočasné ochrnutie, alebo iné reakcie na nervový systém v danej časti tela. Je bolestivé ako niekoľko ôs naraz a reakcie môžu záležať aj od odolnosti organizmu zasiahnutého človeka. U malých detí môže mať nepredvídateľné následky, no v každom prípade je nutné vyhľadať lekársku pomoc.

Objavil sa už aj na Slovensku
Existujú správy, že tento pavúk sa objavil aj na Slovensku. Po pravde je u nás prítomný celé roky, no pre veľmi ojedinelé rozšírenie sa s ním bežne človek nestretne. Za svoju nenápadnosť vďačí aj malým rozmerom. Nenápadný žltý, či hnedý pavúk má prednú polovicu tela červeno oranžovú a má štyri páry tenkých žltých nôh. Hryzadlá sú veľmi výrazné a snáď aj dostatočne na to, aby na pavúka odvážlivci nesiahali a v´daka nim ho vedeli správne identifikovať.
Pri hľadaní lokality, kde pavúk môže prežívať a kde sa o ňom objavili správy, sme narazili na správy TVnoviny.sk, ktoré lokalizujú výskyt pavúka do okolia mesta Levice. Ludia ho však objavili aj v Bratislave, v lokalitách okolo Ivanky pri Dunaji, pri Hamuliakove a podobne. Pavúk sa však lokálne vyskytuje aj v Poľsku a Českej republike. Teplé počasie ho vyláka von. Vo voľnej prírode stavia pavučinové hniezda v konároch, alebo kríkoch. Zachádza však všade, ako klasický pavúk, takže len na jeho zdržiavanie v čisto v prírode sa nemožno spoliehať.

Spoznajte jeho výzor na videu nižšie

Budeme viacerí, čo pavúka pri vystrašenej manželke vyhadzujeme z balkóna von. Pri tomto konkrétnom je však dobré si dať pozor a nepoužívať na to holé ruky. Aj to je úlohou tohto článku, informovať a pripomenúť.

Zaujímavosti článku:
Koncom júla 2014 sa nám zvýšila čítanosť od redakcie televízie JOJ. 31. júla sme pochopili prečo. V hlavnom spravodajstve sa objavila správa o pohryznutí muža týmto pavúkom. Zaujímavosťou je, že sa čítanosť tohto článku zvyšuje vždy v čase od 10. júna a pokračuje až do jesene. Naši čitatelia teda vyhľadávajú vlastnosti o tomto pavúkovi buď preventívne, alebo aj na základe vlastných skúseností. V každom prípade nie je na škodu pavúka po pohrýznutí uväzniť v zatvárateľnej nádobe. Pomôže to najmä pri dokazovaní pôvodcu vášho pohrýznutia.

Comments are closed.