Cenové rozdiely bytov a domov sa v niektorých lokalitách vymazávajú

0
2144

Kupujúcim, ktorí odjakživa snívali o rodinnom dome, no z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov si museli zaobstarať byt, svitá na lepšie časy. Cenové rozdiely v hodnote bytov a domov sa totiž znižujú a v niektorých prípadoch vás dom vyjde dokonca lacnejšie, píše predajprenajom.sk

Rozdiely medzi cenami bytov a rodinných domov už ani zďaleka nie sú také priepastné ako tomu bolo pred niekoľkými rokmi. Dianie na realitnom trhu prináša zaujímavú situáciu, ktorej výsledkom je postupné vyrovnávanie hodnoty oboch typov nehnuteľností. Samozrejme, že tento jav nastáva len vo vybraných lokalitách a je skôr výnimkou ako osvedčeným pravidlom. Pre mnohých kupujúcich je to však skvelá príležitosť ako si kúpiť vysnívané bývanie v dome.

Cenové rozdiely bytov a domov

Rodinné domy zdražujú pomalšie ako byty

Ceny domov síce v dlhodobom časovom horizonte nezaznamenávajú nejaký citeľný pokles, no aj napriek tomu sa približujú úrovni bytov. Spôsobené to je najmä rýchlejším zdražovaním bytov, ktoré v niektorých slovenských regiónoch presahuje 5%, čím začínajú dobiehať domy. Viacerí odborníci sa zhodujú, že na extra rýchlom tempe zdražovania bytov sa teraz nemá nič meniť, čo bude viesť k ďalšiemu približovaniu cien.

Porovnateľná hodnota domov a bytov len v istých lokalitách

Už vyššie sme naznačili, že zmenšovanie cenových rozdielov sa týka len niektorých lokalít, takže očakávať rovnaký vývoj po celom Slovensku bude zbytočné. Do aktuálneho zoznamu týchto lokalít môžeme zaradiť najmä krajské mestá, v ktorých je silnejšia ponuka a majitelia nehnuteľností môžu viac kalkulovať a ceny prispôsobovať aktuálnemu dianiu na realitnom trhu. Spomeňme hlavne Trnavu, Nitru a Košice, kde sú byty drahšie a ich hodnota sa pomaly približuje na úroveň domov.

Pokračovanie článku a veľa iného tu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ