Na čo sa môžete tešiť, ak navštívite Borneo?

0
3410

Čo si predstavíte, keď sa povie Malajzia? Ak je vaša odpoveď Petronas Towers v Kuala Lumpur, tak zrejme patríte k väčšine. Čo ak vám ale prezradíme, že v Malajzii je toho omnoho viac a že sa oplatí stráviť tam aj dva týždne dovolenky? Konkrétne na Borneu, treťom najväčšom ostrove na svete, časť ktorého patrí aj Malajzii.  

V pralese narodneho parku Kinabalu

Výstup na najvyšší vrch juhovýchodnej Ázie

Ak cestujete s trekingovou výbavou a chuťou spoznávať krajinu zhora, v Borneu to môžete urobiť na vrchu Kinabalu (4005 m.n.m). Výstup s profesionálnym sprievodcom trvá dva dni, zdatnejší môžu “vybehnúť” hore aj za deň, tiež len v sprievode zamestnanca národného parku, v ktorom sa vrch Kinabalu nachádza.

Ak sa na vysokohorskú turistiku necítite, v parku sa dá pohybovať po perfektne značených chodníkoch do výšky 2000 m.n.m. bez špeciálneho povolenia a sprievodcu. V priebehu štyroch hodín zažijete odlišné klimatické pásma a rôznorodosť flóry i fauny, ak budete mať šťastie.

Ostrov Gaya

Národný park Tunku Abdul Rahman

Populárne i odľahlé pláže si na Borneu môžete vychutnať práve v tomto národnom parku. Na rozlohe takmer 5000 hektárov sa nachádza päť ostrovov, a je len na vás, ktorý z nich sa viac hodí pre váš typ dovolenky. Ostrovy Gaya, Manukan a Sapi sú viac turistické, ale ak sa rozhodnete na nich prenocovať, poobede si užijete poloprázdne pláže, keďže väčšina návštevníkov odchádza s poslednou loďou o štvrtej. Ak máte chuť na menší, tichý ostrov bez turistickej infraštruktúry, tak sa vyberte na ostrov Sulug, ktorý je zatiaľ takmer nedotknutý turizmom.

Najväčší kvet na svete

K tým “naj” na Borneu patrí aj najväčší a najťažší kvet na svete – raflézia. Jej kvet môže dorásť až do rozmerov jedného metra a vážiť aj do 10 kilogramov. Tento exotický parazit kvitne v rôznych intervaloch a kvet je v plnej paráde len týždeň, potom sčernie. Najväčšia koncentrácia tohto skvostu je v národnom parku Gunung Gading  v provincii Sarawak, na kopcoch hory Kinabalu a v ťažšie dostupných horských oblastiach provincie Sabah.


Zapad slnka na rieke Kinabatangan

Splavovanie rieky Kinabatangan

Čo by ste určite nemali vynechať pri ceste na Borneo je výlet loďkou na rieke Kinabatangan. Naplánujte si to na západ slnka, tie sú na Kinabatangane magické. Splavovať sa budete s miestnymi sprievodcami, ktorí dokonale poznajú terén a je viac než pravdepodobné, že budú presne vedieť, na ktorom strome sa pohybuje počas danej sezóny najviac makakov, hornbillov alebo krokodílov.   


Orangutany

Pokiaľ sa vám nepodarí naraziť na nich počas treku v malajzijskej džungli, máte šancu nájsť ich v záchrannom centre Sepilok neďaleko mestečka Sandakan. Centrum pre zranené orangutany sa nachádza na ploche 43 km² a niektoré časti sú vyhradené aj pre turistov, čo v praxi znamená, že si pre istotu vyhraďte viac než hodinu času na návštevu.

V centre budete mať možnosť pozorovať orangutany a makaky aj počas ranného alebo poobedňajšieho kŕmenia.

Orangutan v zachrannom centre Sepilok

Potápanie na ostrove Sipadan

Sipadan sa oprávnene stal top destináciou v juhovýchodnej Ázii pre všetkých potápania chtivých. Diverzita podmorského sveta priťahuje práve milovníkov vody a adrenalínu. Vo vodách Sipadanu sa nudiť nebudete. Ostrov je prezývaný aj “hlavným mestom” veľkých rýb vo svete.

Čajove Plantáže

Čajovú kultúru si s Borneom veľa ľudí nespojí. Pravdou však je, že práve v provincii Sabah v Borneu sa nachádza čajová plantáž, ktorá ako jediná v Borneu pestuje organický čaj. Neďaleko obce Ranau si môžete pozrieť výrobu čaju, naučíte sa rozoznať kvalitne spracovaný čaj a neodídete bez ochutnávky dobrého čierneho a zeleného čaju.

V prípade, že sa vám zapáči výhľad na čajovníkové terasy a mimoriadne zachutí ich nápoj a palacinky zo zeleného čaja, na plantáži sa dá aj prenocovať v bambusových príbytkoch.