7 tipov pre úsporu nákladov za bývanie

0
2075

light-1030988_1280

Bez ohľadu na to, aký je náš momentálny finančný stav, efektívne tipy na úsporu peňazí sa nám zídu vždy. Obzvlášť to platí v prípade, ak sa jedná o úsporu nákladov za bývanie, ktoré patria k najväčším položkám nášho osobného rozpočtu.

Mnoho ľudí si tipy na úsporu nákladov spája s obmedzovaním. My vám ukážeme, že tie najlepšie úsporné metódy vám nijak neuberú na komforte a v žiadnom prípade od nich nemusíte očakávať zníženie kvality života. Nejedná sa ani o žiadne náročné postupy, ktoré by vyžadovali veľa času a námahy, takže prečo neskúsiť niektorých z týchto siedmych krokov a neznížiť si výdavky o desiatky eur ročne?

 

  1. Domácnosť vykurujme rozumne – S rozumným vykurovaním môžeme začať hneď, bez čakania na príchod ďalšej zimy. Kto má možnosť kúpy úsporného zariadenia, nech tak urobí a ostatní sa musia naučiť kúriť čo najefektívnejšie so staršími zariadeniami. Nezabudnime ani na správny spôsob vetrania a pravidelné temperovanie počas našej neprítomnosti doma.

 

  1. Neplytvajme zbytočne vodou – Mnohí z nás si neuvedomujú, že najviac plytváme vodou, čo prináša vyššie náklady ako by sme mohli mať. Len využívaním umývačky riadu minieme o polovicu menej ako v prípade ručnej práce. Takisto nám pomôžu aj doplnky do kúpeľne ako úsporné hlavice na sprchu a perlátory na prevzdušnenie toku znižujúce spotrebu až o 70-80%.

 dishwasher-526358_1280

  1. Minimalizujme spotrebu elektriny – Tak ako voda, aj elektrina sa vo väčšine domácností využíva úplne neefektívne. Neochota využívať úsporné žiarovky, prevádzka spotrebičov aj v prípade ich nevyužívania či svietenie, keď nikto nie je v danej miestnosti, sú len niektoré zo zlozvykov vedúcich k preplácaniu za spotrebu elektriny.

 

  1. Varme a pečme s minimálnou spotrebou – Aj spotrebiče využívané pri varení a pečení ovplyvňujú celkovú spotrebu. Takisto spôsob ich praktizovania sa podpíše na vyúčtovaní za energie, čo nám dáva príležitosť pouvažovať nad zmenou pracovných návykov vykonávaných v kuchyni.

 

  1. Neplaťme za nevyužívané služby – Mnohí majitelia platia za káblovú televíziu či pevnú linku, no reálne ich nevyužívajú. Načo vyhadzovať peniaze do vzduchu, keď to nie je nutné? Zbavme sa zbytočných mesačných položiek a ušetrime ďalšie desiatky eur.

 cook-750142_1280

  1. Investujme do úsporných zariadení – Nie je to len znižovanie spotreby, ktorým môžeme efektívne šetriť. Pomôžu aj správne vynaložené investície, medzi ktorými nesmie chýbať ani kúpa úsporných zariadení. Dnes sa ľahko dostaneme k spotrebičom s energetickou triedou A, ktoré počas prevádzky spotrebúvajú minimum energie, čím výrazne šetria našu peňaženku.

 

  1. Zateplime si rodinné domy – Zateplenie rodinného domu je v súčasnosti dotované štátom, takže financovať časť tejto práce môžeme aj pomocou príspevku. Pri snahe znižovať spotrebu energií ide o prospešný krok, ktorý neprinesie len úsporu, ale takisto zvýši kvalitu bývania.