Prečo východ nemá rád západ a naopak

2
356702

Sused nenávidí suseda a brat nepraje bratovi. Príbehy plné hľadania rozdielov v pôvode či nárečí poškvrnili jednotu nášho malého národa. Je nás len 5 miliónov, no aj napriek tomu si dokážeme poriadne skočiť do vlasov. A to len preto, že každý žije na inej strane hraníc.


Tip redakcie: Záhada menom Lochness


„Od Tatier k Dunaju, na seba číhajú,“ aj tak by mohol znieť pozmenený úvod slávnej skladby, ktorej nová verzia by satiricky zosmiešňovala hlúpe spory medzi východom a západom. Ako pri všetkých roztržkách, aj v tomto prípade sú za tým úplné banality, ktorým sme však dali  dostatok priestoru na to, aby rozdelili našu krajinu na dva tábory. 

Bratislava dopláca na slabý východ

40163672 - kosice - slovakia

Z pohľadu Bratislavčana a ďalších ľudí na západe je príčina vzájomnej neznášanlivosti jasná. Nižšia životná úroveň, ekonomické rozdiely a slabá orientácia na vplyvy zo západnej Európy zo strany východniarov je pre Bratislavu túžiacu po rýchlom rozvoji brzdou. Z toho vyplýva pocit, že práve ekonomická situácia na východe spomaľuje rast celej krajiny, čo ako dôvod hnevu postačí. 

Východniari cítia nezmyselnú krivdu

61336744 - strbske pleso mountain lake in high tatras mountains, slovakia with rocks, trees and grass in foreground in the rain

Kým v Bratislave nemôžu vystáť, že slabší východ ťahajú ako guľu na nohe, východniari sa už roky zmietajú v krivde. Veľkú úlohu zohráva závisť voči vyšším príjmom a lepšej šanci zamestnať sa. V minulosti bola táto averzia nasmerovaná na Prahu, no po rozdelení republiky sa terčom stala Bratislava. Do ohňa prikladajú aj politici, ktorí tlačia investície na západ, čím u východniarov prehlbujú krivdu, že Bratislava na nich zabudla a odsúva ich na druhú koľaj.  

Spory majú korene v odlišnom pôvode

26087216 - bratislava, slovakia  image of bratislava, the capital city of slovakia

Ak budeme za dôvody pretrvávajúcich sporov považovať vyššie uvedené faktory, nenájdeme hlavnú príčinu. Tá totiž spočíva v odlišnosti mentalít, ktoré sa prejavujú v oboch kútoch štátu inak. Málokto vie, že cez Slovensko prechádza pomyselná línia rozdeľujúca európsku kultúru na západnú a východnú. Na západe tak cítiť dopady franského vplyvu, kým východniari majú bližšie k východným Slovanom, čo vytvára bariéry. A tie sa dajú prekonať len akceptovaním rozdielov a hľadaním spojitostí, na ktorých sa dá budovať spolupráca.   

Národ, ktorý žil dlhé stáročia pod tlakom poroby, ako ovca v stáde obávajúca sa vlkov, si za mnohé krivdy môže sám. Nebyť neustálych žabomyších sporov o tom, kto je z ktorého kúta krajiny, možno by nám iné mocnosti nikdy nerozkazovali. Minulosť nezmeníme, ale môžeme sa z nej poučiť. Recept je jednoduchý, miesto nenávisti voči tým na druhej strane republiky, môžeme držať spolu, podporovať sa a spoločnými silami budovať prosperujúcu krajinu.

2 KOMENTÁRE

  1. hOur company offers supreme quality healthcare products. Look at our health contributing site in case you want to strengthen your health. Our company offers a wide variety of non prescription drugs. Look at our health site in case you want to look better with a help of general health products. Our company offers a wide variety of non prescription products. Take a look at our health portal in case you want to strengthen your health with a help general health products. Our company provides a wide variety of non prescription drugs. Take a look at our health website in case you want to to improve your health with a help of health products. Our company offers herbal pills. Look at our health contributing site in case you want to strengthen your health. Our company provides a wide variety of non prescription products. Look at our health portal in case you want to feel better with a help of health products.
    Our company offers safe pharmacy. Look at our health contributing portal in case you want to feel healthier. Our company offers safe health products. Look at our health contributing portal in case you want to improve your health. Our company provides a wide variety of non prescription products. Visit our health site in case you want to feel better with a help of generic supplements. Our company provides a wide variety of non prescription products. Take a look at our health website in case you want to strengthen your health with a help of generic supplements. Our site offers a wide variety of non prescription drugs. Take a look at our health website in case you want to feel better with a help general health products.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ