Vinársky exteriér nakrúcania seriálu Búrlivého vína hľadajte pri Šenkviciach

0
8443

Miesto nakrúcania populárneho seriálu Búrlivé víno sa nedá určiť celkom stručne. Je to spôsobené tým, že 95 percent seriálu sa odohráva v ateliéroch s drevotrieskovými stenami a len správnym osvetlením do okien. V skutočnosti tak napríklad pre predstavu byt Ingrid delí od laboratória mladej Dolinskej len jedna stena a tak sa ani kamera príliš nenabehá. Všetky miestnosti sú vedľa seba a hoci nepoznáme ich poradie, je to v podstate celkom jedno, keďže filmárske umenie je aj o tom, vyhrať sa s možnosťami ateliérov tak, že divák nič nespozná. Vieme, že dej sa odohráva vo vymyslenom mestečku Vínne (podľa EVČ „VI“ dokonca okresnom). Viaceré scénky sa nakrúcali v Modre, no to nie je všetko.

Veľký biely deravý kameň v strede viniča
Máme odpoveď na jednu z vašich dávnejších otázok. Vlastne len náhodou sme dnes našli nechcene miesto, kde sa nakrúcajú scénky s Ninou Dolinskou a s príbehom o tom, že kedysi dávno Ivan Dolinský priviezol veľké kamenné oko do vinohradu, aby ho chránilo. Že ide o moderné umenie a nie výtvor prírody scenár nerieši. V každom prípade, pokiaľ by ste hľadali toto miesto, potom GPS je 48.318386, 17.373075 a v súradniciach ide o zápis ‎+48° 19′ 6.19″, +17° 22′ 23.07″

Aj vy si všimnete, že len dobrým smerovaním kamier sa obraz seriálu vyhýba veľmi blízkej ceste, blízkym budovám a vôbec neďalekému plotu. pri nakrúcaní scén, ktoré vyzerajú osamotene teda herci nie sú celkom sami a okrem štábu na nich pozerajú aj vodiči prechádzajúci okolo. Miesto sa nachádza medzi obcami Vištuk a Šenkvice.

Areál vinárstva
Ak ma neklame zrak, aj ďalšia budova v blízkosti kameňa, sa objavuje v seriáli. Nachádza sa v obci Vištuk, viditeľná je už niekoľko kilometrov od bieleho deravého kameňa a okrem vinárskych budov ide o v obci známu rozhľadňu. Je možné, že sa mýlime, no v každom prípade ide o región s bohatou vinárskou históriou so známou kvalitou vína a preto by sme sa skôr divili, pokiaľ by seriál nevyužil práve skutočné vinárske miesta. Ide o obec Šenkvice – približné GPS: 48.301995, 17.355255‎ alebo súradnice +48° 18′ 7.18″, +17° 21′ 18.92″. Vinár Andrej nám doplnil, že budova s rozhľadňou je vinárstvo Karpatská perla. Vinárstvo roka 2012 a producent vín, ktoré sa radia k najlepším na Slovensku.

Vištuk a Búrlivé víno

Článok zmenil titulok, pôvodne obsahoval „Pri Vištuku“, no prehodnotili sme, že možno by sa viac hodili Šenkvice.