Lietajúci dron s kamerou v Londýne ohrozil Airbus, nebol prvý

0
2957

Lietajúci dron na diaľkové ovládanieBezočivá trúfalosť. Aj tak je možné nazvať nedávny čin neznámeho špekulanta, ktorý túžil zrejme po zaujímavých záberoch letiska, alebo dokonca letiaceho lietadla z blízka. Lietajúce drony, ktoré majú ľahkú konštrukciu a sú ovládané na diaľku, sa čoraz viac napriek svojej cene stávajú hitom a ten, kto drona má, ho často využije na prácu s videom a nevídané zábery. Neznámy nadšenec pre technológie vypustil svojho drona v blízkosti letiska Heathrow v Londýne a ohrozil pristávanie Airbusu s 188 ľuďmi na palube. Šialenec, ktorý lietajúci stroj s kamerou ovládal si pritom neuvedomoval, aké vážne problémy mohol spôsobiť náhodný stret drobnej kamery vtiahnutej do prúdového motora lietadla. Práve pri pristávaní by totiž náhly problém s motorom mohol znamenať veľmi vážne problémy s ovládaním a pokiaľ by lietadlo nezničilo ešte vo vzduchu, alebo by výrazne cudzí predmet nenarušil smer klesnutia na zem, stále by malo lietadlo problémy pri pristávaní. Pilot Airbusu A320 si malého drona všimol vo výške 213 metrov a lietadlo stočil iným smerom, informoval o tom The Sunday Times. Vo svete ide pritom o približne 60. prípad podobného druhu.

Lietajúce drony sú vážnym problémom
Mať lietajúceho drona je nepochybne skvelé. Pre majiteľov GoPro kamier a ďalších drobných kamier určených do extrému s veľkým zorným poľom sa oplatí pre marketingové účely, pre tvorcov zaujímavých záberov, pre tých, čo chcú ponúknuť niečo viac. Pomáha aj prírodovedcom, fotografom prírody, vodstva a čoraz viac aj bádateľom v ríši zvierat, ktorí majú s dronom oveľa viac možností priblížiť sa k divým zvieratám. Ale slúži aj rôznym špekulantom, ktorí si vedia pomerne ľahko nasnímať pokojne vašu záhradu, čo máte na dvore za vysokým plotom, na vlastnej terase a čoraz viac sa drony používajú aj v zahraničí na sliedenie po miestach, kde sa bežne človek nedostane. Je otázkou času, kedy zatúlaný dron niekde pri letisku spôsobí vážnu nehodu. Stačí vtiahnutie do prúdového motora a katastrofa je na svete.

Letecký úrad a zákony vec zatiaľ neriešia
Letecké úrady a zákony žiadnej krajiny nie sú príliš pripravené na výdobytky modernej doby. Používanie dronov sa v tejto chvíli dostáva v USA do pozornosti zákonodarcov, no reálne zákony zrejme ešte neexistujú nikde. Drony pritom predstavujú okrem výborných možností a zaujímavého spôsobu nakrúcania záznamov, aj problém v rámci súkromia, prípadne aj problém bezpečnosti. Ak už vám ale nad záhradou lieta niečo podivné a nejde o skutočné lietadlo, vrtuľník, Supermana, či čokoľvek živé, zároveň to má kameru a nakrúca si vás to, stiahnite to dole a vystavte doma ako svoju trofej. Kamera, ktorá je súčasťou drona je zväčša veľmi drahý kúsok. Lietať v blízkosti letiska je však naozaj niečo, čo by malo hraničiť so zákonom, alebo byť priamo jeho súčasťou. Ako so všetkým, aj tu zrejme prídu obmedzenia lietania v blízkosti letísk až potom, čo spadne prvé lietadlo. Podobne tomu bolo aj s mnohými inými zákonmi vo svete a tiež u nás.


Ilustračná foto: ilustračné video v článku