Do školy na bicykli? Na niektorých školách nereálne, inde možné

0
1726

Cestovať do školy na bicykli je niečo, čo by chcelo mnoho detí. Spomínam si na svoje školské roky ja, túžili sme po tom všetci. Mnohí z nás neboli hneď z domu alebo paneláku pri škole a tak cesta do školy na bicykli by bola pre nás motiváciou do nej chodiť. Túžili sme po tom ako deti, lebo sme sa túžili po škole s bicyklami stretávať a ísť na nich aj domov. Túžili sme po tom ako študenti strednej školy, ale buď sme to mali celkom zakázané, alebo nebolo na škole ani jedno parkovacie miesto, respektíve správnejšie povedané stojan pre bicykel.

Dôvodom je bezpečnosť
Slovensko za celé generácie nie je pripravené na niečo také, ako je cesta bicyklom do školy. Nie že nie sú pripravené chodníky, ale hlavne ľudia vonku nie sú pripravení na to, že by mohlo ráno byť na chodníkoch a cestách viac cyklistov, a teda detí smerujúcich do školy. Možno od tohto odvíja veľké množstvo škôl svoje nariadenie prísneho zákazu nosenia bicyklov do školy. Aj preto, aby sa dieťaťu nič nestalo a aj preto, aby bicykel nikto neukradol. V USA realita, v Holandsku nutnosť, na niektorých školách v Poľsku nutnosť a nutnosťou je aj v nespočetne mnohých iných krajinách. Aj deti v Afrike ak nebežia, idú na bicykli. Len v slovenských mestách musíme mať zákazy, prípadne nie zákazy ale nevybudované žiadne miesta, kde ich je možné odložiť. Spomínam si na jedno školské hlásenie na SŠ: „Majiteľ bicykla, ktorý ho nechal zamknutý o hromozvod, nech sa láskavo dostaví do kancelárie zástupcu riaditeľa.“ Majiteľ bicykla mal na výber len hromozvod, smetný kôš, alebo kľučku na vchode.
Výhodu mali učitelia, ktorí na bicykloch prichádzali do práce azda každý jeden suchý deň a na chodbe pod schodami mali svoj flek len oni. Záujem študentov bol, ale zostalo to len pri ňom. Lenže koľkí s bicyklami by zo školy nešli do barov, keďže by ho nebolo kam dať? Rôzni lekári a odborníci lamentujú, že má dieťa málo pohybu a nešportuje. Ak ho demotivuje škola používať bicykel zákazom, kým jeho bratranci z neďalekej obce do školy zo školy pedálujú, je to na zamyslenie.

…aj kolobežky
Informoval som sa u niektorých školákov, čo by preferovali a okrem tých 12 ročných, čo by mali radi vlastné auto alebo motorku už ihneď, bola väčšinová odpoveď „bicykel“ a niekde som počul aj „kolobežku“ a „korčule“. Na kolobežke do školy prichádzajú skôr stredoškoláci, ktorí si ju dokážu skryť do skrinky. Predminulý rok to skúsil aj jeden stredoškolák na severnom Slovensku, ale keďže skrinke sa nedala posunúť polička, zobral si ju hore, kde sa jej hneď zhostil triedny frajer a po 5 sekundách omlátil držku medzi dvoma lavicami. Odvtedy je na škole zákaz kolobežiek. Úžasne a typicky slovensky prešetrený problém na škole.

Existujú výnimky
Našiel som niekoľko škôl, kde je možné prichádzať na bicykli. Dokonca viem o strednej škole, kde majú študenti parkovacie miesta pre vlastné vozidlá a skútre. Je ich pritom po celom Slovensku len zlomok. Áno, sú to zväčša tie v Bratislave. S bicyklami to majú výborne riešené školy v obciach, kde je to pomerne bežné a nevyhnutné. Rozľahlé dediny na Kysuciach to berú ako samozrejmosť a žiaci základných škôl ak aj nemajú parkovacie miesta to riešia pomerne jednoducho. Zamykajú si bicykle o seba, čo občas tvorí komickú drôteno-trúbkovú hromadu, ale nikomu tým neškodia.

Európsky deň mobility
EDM má zaujímavú myšlienku, ktorú by sa mohli pokúsiť riešiť aj naše základné a stredné školy. Pokiaľ je rodič schopný dieťaťu dôverovať a dieťa pozná, čo si môže na bicykli dovoliť a bicykel je v dobrom technickom stave, tak prečo neurobia krok aj mnohé zo škôl a neprijmú takúto možnosť? Mnohí z nás boli študenti a chceli chodiť do školy na bicykli. Koľko krát sa mi vlastne pešo ani nechcelo do školy prísť a presvedčiť by ma dokázala alternatíva dopravy do školy. U niekoho rodič vstane skôr a ide autom rozvážať ratolesti do škôl. Nuž a keby mali bicykle…. aj to je zmysel Európskeho dňa mobility. Upozorniť, že bicykel nie je prospešný len prírode, ale aj nášmu zdraviu. Po tom, čo predviedol Sagan na Tour de France a Peter Velits včera s výhrou zlatej medaily, a do akej miery inšpirovali aj mladé talenty k väčšiemu venovaniu sa cyklistike, by sa nad problémom dotyčné školy mohli zamyslieť. Najmä tie, ktoré vec dlho neriešia, lebo to nepokladajú za dôležité. Napíšte nám do komentárov vaše skúsenosti na vašich školách…

Foto: Cyklistika v každom veku, ilustračná fotografia © Juraj