Zlodeji vo vašom obchode: zverejňujete páchateľov z kamery?

0
3284

Zachytili ste vo svojom obchode zlodeja na bezpečnostnú kameru, máte ho na zázname, no polícia s tým nič nespraví? V podobnej situácií je každý mesiac nejeden slovenský obchod s náradím, rôznymi potrebami, potraviny a mnoho iných. Polícia si neporadí, respektíve sa veľmi nezdržuje pátraním po jednotlivcoch tak horlivo, ako veľmi by sa snažil práve poškodený obchodník. Problém s drobnými opakovanými krádežami je pomerne bežnou strasťou podnikateľov, ktorí majú problém niektoré straty vykriť. Na čo sú však kamery, keď sú svojim spôsobom zbytočné a neúčinné?

Bezpečnostná kamera

Facebook ako nástroj pomoci
Viacero obchodníkov svoje problémy rieši pomocou facebook stránok a youtube. Stojí za tým často aj zúfalstvo, ktoré akoby úrady nechceli pochopiť, pretože samé nebojujú o prežitie. Zverejnia záznam a fotografie páchateľa verejne, čím by radi vo svojej réžii vypátrali páchateľa, ak polícia nedokázala zodpovednú osobu za škodu vypátrať. Stretávame sa s tým pomerne bežne, keďže najmä naši priatelia sa zdieľaním takýchto situácií chcú pričiniť k vypátraniu, alebo sami chcete byť súčasťou masovej snahy o nájdenie páchateľa a jeho potrestanie. Trest však nemá ako prísť, najmä ak nemá porušiť zákon. Nastáva tu však ďalší problém. Z princípu zákona o Ochrane osobných údajov, ktorý sa týka aj zákona o ochrane osobnosti, (s tým spojenou ochranou tváre a tiež určitými právami na publikovanie fotografie), vzniká problém, kedy sa zverejnením páchateľa dostávate do pozície porušovateľa zákona aj vy. Ba dokonca kým mladík s mixážnym pultom pod bundou dostane pokutu za priestupok, vy ako pôvodne poškodení si môžete ísť pokojne posedieť.

Problém so zákonom aj na druhej strane
Nedávno sme pri našej snahe pomôcť boli oslovení so žiadosťou o odstránenie obsahu, pretože zverejnením tváre sme údajne porušili práva páchateľa. V konkrétnom článku bol zverejnený páchateľ, ktorý odcudzil pomerne drahú vŕtačku v predajni náradia v Čadci. V Českej republike sa stal podobný prípad, kde taktiež zverejnili na Facebooku fotografiu páchateľa, no mali problém s Úradom pre ochranu osobných údajov pre zverejnenie fotografie a celej tváre páchateľa. Na svojich stránkach však zverejnili prehlásenie a záver súdu, na ktorý sa nakoniec obrátili. Ako poškodená a zúfalá strana pritom v rámci zdravého rozumu nakoniec bola v práve, ak zverejní podobizeň páchateľa za účelom varovať ostatné predajne, vypátrať páchateľa a možno zapôsobiť aj obavami samotnej osoby, aby zvážila podobné konanie, či vrátila odcudzený materiál. Odpoveď súdu, ktorú konkrétny obchod vydal na svojich stránkach a zrušenie obvinenia z porušenia zákona, by malo byť právnym precedensom nie len pre českú legislatívu, ale aj pre slovenskú. Znenie súdneho rozhodnutia poškodeného obchodu nájdete nižšie:
„Soud má za to, že pachatel trestné činnosti, který úmyslně odcizí majetek, který mu nepatří, musí počítat s tím, že jeho práva na ochranu osobní identity nebudou chráněna stejně jako práva osob, které jednají v souladu se zákonem. Soud nevidí důvod, proč by měla být poskytnuta ochrana pachateli trestného činu, a současně byla pokutou potrestána osoba, která se tím, že zveřejnila fotografii pachatele na Facebooku, snažila pouze o okamžité zajištění navrácení svého vlastního majetku v hodnotě relativně vysoké. Skutkové okolnosti v této věci mají pak výrazný dopad na nebezpečnost jednání žalobce, které je jednou z podmínek pro závěr o tom, zda došlo ke spáchání deliktu. Soud má za to, že v daném případě nelze hovořit o nebezpečnosti jednání žalobce, jestliže využil svého práva na ochranu svého vlastnictví proti subjektu, který zcela vědomě jednal v rozporu se zákonem“.

Ste v podobnej situácii?
S podobným problémom sa dá žiaľ stretnúť aj na Slovensku. Páchateľ, ktorý je jasne identifikovateľný a na záberoch sa jasne dopúšťa trestného činu môže byť stále chránený ďalšími zákonmi. Odporúčame páchateľa zverejniť až potom, čo je vec nahlásená na polícii a samotnú políciu informujete o tom, že páchateľa budete hľadať aj touto cestou. Informujte sa akým spôsobom sa s políciou skontaktovať v prípade, ak by páchateľa niekto spoznal. Zároveň buďte pripravení na to, že sa môže snažiť brániť a obrátiť sa na spomínané úrady, ktoré ho stále ako páchateľa svojim spôsobom chránia. V tomto prípade preto počítajte s čímkoľvek. Aj situáciou, kedy vám hrozia problémy. Príklad z českej republiky však svedčí o tom, že zdravý rozum môže stále zvíťaziť nad rozumom nelogickým papierovým.

Zdroj vyhlásenia: https://www.facebook.com/