Dieťa 44, film podľa úspešnej knihy už 4. júna, v Rusku zakázaný

0
4234

Dieťa 44 je najnovším filmovým krimi trilerom, ktorý nakrútili podľa knižného besstelleru Toma Roba Smitha v produkcii Ridleyho Scotta a v réžii Daniela Espinozu. Filmových fanúšikov prilákajú mená Tom Hardy, Gary Oldman, Noomi Rapace, alebo Vincent Cassel, no azda ešte viac napínavý príbeh plný lži a boja za spravodlivosť, ktorá však nemal v povojnových dobách budovania socializmu v Socialistickom zväze svoje miesto. Obdobie plné cenzúry a manipulácie sa dotýkalo aj hlavného hrdinu, príslušníka KGB v stalinistickom Rusku, ktorý sa púšťa do hľadania vraha. Jeho hlavný problém však je, že hľadá vraha v krajine, kde vražda úradne neexistuje, pretože vražda je kapitalistickým neduhom a v bezchybnej krajine nemá svoje miesto. Stretáva sa preto s nezáujmom funkcií zaoberať sa niečím, čo sa oficiálne vôbec nestalo a jeho život upadá. Stráca takmer všetko, no stále nepadol tak hlboko, aby skúsil aspoň to jediné, dokončiť, čo začal. Film sme už podrobnejšie predstavili v článku.

Dieťa 44

Knižná predloha a pražská premiéra
Román Dieťa 44 vyšiel vo vydavateľstve IKAR v svojom slovenskom preklade v roku 2008. Aktuálne je v predaji jeho druhé vydanie s filmovou obálkou. V predaji je od 27. mája. Samotný autor diela Tom Rob Smith, ktorý sa osobne zúčastnil nakrúcania scén v Prahe, sa objavil aj na pražskej premiére filmu pred pár dňami. Na Slovensku je oficiálna premiéra filmu už 4. júna 2015. Nenechajte si ju preto ujsť.

V Rusku je film zakázaný
Film Dieťa 44 je v Rusku nežiadúci a možno práve to naštartuje jeho úspech, keďže u ľudí vzbudí záujem ešte väčší pozrieť si, čo sa vlastne Matke Rusi nepáči. Pred pár týždňami ho zakázali premietať v Rusku, ako aj v niekoľkých krajinách, ktoré opakujú po veľkej krajine a patria medzi post-sovietske krajiny. Problémom filmu je, že dokazuje ako veľmi nebol Sovietsky režim bezchybný, hoci sa tak prezentoval. Zobrazuje klamstvá, cenzúru a manipuláciu s mienkou a masami tak, ako to zažili mnohí nepohodlní ľudia a nepriatelia pomýlenej idey o slobode a rovnosti. Alebo im len prekáža, že sa do pálčivého problému tej doby pustila zahraničná produkcia.

Súťaž s filmom Dieťa 44
Už čoskoro sa na našich stránkach môžete tešiť na súťaž s Bontonfilm, ktorý film prináša do slovenských kín. Sledujte nás a nič vám neunikne.