Knižná novinka od Jany Shemesh: Smrť si neškrtne!

0
1126

Smrť si neškrtne, jana SemeshJe známou slovenskou novinárkou a už dva roky bojuje so zákernou rakovinou. Teraz napísala o tomto zápase knihu, v ktorej píše o nádeji i depresii, o sklamaniach aj optimizme. Jana Shemesh žije v Izraeli a Smrť si neškrtne je veľmi osobný príbeh.  „Ani jedna postava v knihe nie je vymyslená. Klára som do veľkej miery ja,“ súhlasí autorka.

Príbeh Smrť si neškrtne je o novinárke Kláre, ktorá žije v cudzej krajine, kde si len ťažko zvyká. Keď vážne ochorie, rozhodne sa písať denník pre dcérku, lebo sa obáva, že jej svoj príbeh nebude môcť vyrozprávať osobne. Odhaľuje v ňom takmer všetko, čo ju v posledných mesiacoch stretlo. Píše o skutočnostiach, ktoré sa naplno prejavili až počas jej choroby. Lebo vtedy sa všetci, a najmä Klára, ukázali takí, akí naozaj sú.

Klára sa často ocitá v beznádejných situáciách, ale napokon vždy stretne niekoho, kto jej ukáže smer. Niekedy úplne nevedomky, niekedy programovo. A tak sa jej choroba stáva nielen bremenom, ale aj cestou za sebapoznaním. Keď si Klára osvojí tento prístup, zdá sa, že bremeno stráca svoju váhu.

Jana Shemesh, ktorú mnohí poznajú z blogovania v slovenskom denníku, si naozaj spočiatku písala denník pre seba a svoju dcéru, a o knihe neuvažovala. Až po čase ju oslovilo vydavateľstvo. Denník, ktorý bol pre mňa v tých časoch istým druhom terapie, sa tak stal základom pre knihu. Písanie bolo pre mňa oslobodzujúce. Vlastne som napísala veci, ktoré som vtedy nevedela odkomunikovať inak,“ vysvetľuje novinárka.

Shemesh tvrdí, že najdôležitejšie pre človeka, ktorý zápasí so zákernou chorobou, je neklamať si, neklamať okoliu, nebáť sa požiadať o pomoc a prijať ju. „Pokiaľ je to možné nevzdávať sa vecí, ktoré vás napĺňajú a nebáť sa plánovať si budúcnosť.“
Jana chce touto knihou odkázať čitateľom aj to, že veľa vecí môže počkať, ale zdravie nie. A tým, ktorí už dostali nejakú zlú správu alebo prežívajú chorobu, že sa netreba báť, lebo sa dá zvíťaziť či aspoň to uhrať na remízu.

Prečítajte si úryvok z knihy Smrť si neškrtne.