Email a účet na Azete – Čo si posielajú ľudia emailom?

0
1634

Nadšenie zo schopností internetu, vlastností rôznych systémov, rozhraní a služieb a množstvo stránok, to je skrátka luxus slobody internetu, do ktorého sme sa narodili, patrí našej generácií a vládneme mu rovnako, ako on ovláda nás. Pochopiteľne, internet dnes nahradil listy, telefonovanie, smsky, ale aj také zastarané spôsoby komunikácie ako fax, telegraf, a pod. Skrátka dnes ak chceme niečo poslať, riešime to často cez internet. Čo si napríklad posielajú ľudia na pokeci si povieme, no ešte pred tým by sme radi upozornili, že nasledovné riadky nie sú útokom ani voči samotnej službe, ani voči užívateľom samotným. Sú len prehľadom o tom, čo si ľudia medzi sebou posielajú a kedy. Naše čísla a údaje nemusia presne sedieť s tým, čo môže byť skutočným číslom, no sú hrubým odhadom zostaveným z viacerých zdrojov, najmä však osobných skúseností, z prieskumu a osobných skúseností väčšieho množstva našich čitateľov. Taktiež sme analyzovali obsah takmer 70 emailových schránok, a niekoľko ďalších legálnych zdrojov v priebehu niekoľkých mesiacov.

Bežný pracovný deň
Počas bežného pracovného dňa je emailová komunikácia ako každá iná. Sieťou prechádzajú osobné komunikácie, doobeda sa objavujú rôzne školské informácie, v čase keď sa opúšťa škola sa na emailových schránkach rozsvietia upozornenia na novú správu vtedy, keď si opäť posielajú spolužiaci práce do školy, úlohy a školskú komunikáciu. Vo valnej väčšine je však komunikácia osobná, ďalej preposielajú vtipy, rôzne vtipné prílohy a výrazne aj také veci ako rôzne prezentácie pozliepané z obsahu z webu v MS Powerpointe. Menšiu časť posielaných správ tvoria hoaxy, ktoré vyžadujú aby ste ich poslali určitému počtu ľudí, inak budete mať nešťastie. A možno jednu pätinu z tohto všetkého počas bieleho dňa tvorí spam. Medzi všetku poštu sa pravidelne miesia rôzne upozornenia z Facebooku, notifikácie na nové správy, pridania fotiek a komentáre priateľov. Niektorí užívatelia ich nevedia vypnúť a práve preto je ich toľko. Schránky ľuďom plnia aj rôzne iné notifikácie zoznamovacích služieb.

Večer a noc
Večer neutícha emailová komunikácia v podobnej miere ako počas dňa. Narastá návštevnosť a počet aktívnych užívateľov v miestnostiach aj v poštovej komunikácií. Mladí sa venujú zábave, preposielajú si vtipy, bežnú komunikáciu a rôzne prílohy a obrázky. Kým v minulosti toho bolo viac, dnes sa mnohí presunuli na Facebook. Emaily na Azete však neutíchajú. Mieru spamu oproti bežnému bielemu dňu vystrieda celkom iná výrazná časť komunikácie. Ľudia si vo výraznej miere viac začínajú posielať svoje osobné fotografie. Počas podvečer a večera prevládajú nevinné fotografie tváre a oslovenia ľudí. Cez večer a noc začne vo veľkom prevládať erotický obsah, najmä mužské rozkroky. Buď ako prekvapenie adresátke, alebo ako splnenie dopytu, ktorý nastal pri komunikácií na chate. Zväčša ide o výmenný obchod, aj keď to nie je vždy podmienkou. Možno do jednej desatiny sa miesia opäť do počtu všetkých emailov rôzne notifikácie a upozornenia na nový príspevok v rôznych sociálnych sieťach a službách, ako sa spomína v denných emailoch vyššie.

Skoré ráno až doobeda
Počas neskorej noci sa objavuje miestami nahota, a čím viac sa približujeme k návratu slnka na oblohu, mizne komunikácia ľudí a prichádza komunikácia automatizovaných služieb. Tie, ktoré neboli nastavené na prvú minútu nového dňa, posielajú svoje ponuky od 06:00 do 11:00. Sú to najmä zľavové portály vo veľkom, rôzne nepravidelné newslettere, spamy, novinky v obchodoch a objednané správy / registrované newslettere či notifikácie zhrnutí na rôznych službách. Skoré ráno je tiež doménou rôznych úradov a komunikácie na úrovni. Emaily na Azete totiž používajú ľudia ako na zábavu a zoznamovanie, tak aj na slušnú komunikáciu.

Pripravil Tibor a Tomáš, za informácie ďakujeme aj čitateľom, ktorí si nepriali byť menovaní.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ