Kniha Pevnosť s deviatimi vežami… a zem nasiakla krvou…

0
1145

Pevnosť s deviatimi vežami, ZaujimavostiMám dvadsaťdeväť rokov. Vyštudoval som univerzitu. Vediem vlastný podnik, ktorý sa zaoberá predajom kobercov, a občas spolupracujem s cudzincami. Ostali mi obe ruky a obe nohy, to nie je v zamínovanom Afganistane samozrejmosť. Pochádzam z dobrej rodiny a ešte som sa neoženil…spomínam si, ako vtedy prepukli boje, dopadali na nás rakety. Mnohí naši známi sa nečakane stratili v hroboch či v cudzine…v ovzduší sa každý deň vznášal pach smrti a zem presiakla krvou.

Vychádza kniha Pevnosť s deviatimi vežami, bravúrne napísaný autobiografický román, ktorý je dojímavým záznamom o tom, ako človek prežíva v zajatí strachu a brutality. Je to svedectvo o dôležitosti rodiny vo chvíľach, keď sa sused obracia proti susedovi, ale aj drastický pohľad na desaťročie Afganistanu pred zásahom NATO.

„Strhujúci príbeh z vojny videný detskými očami…“
The New York Times

Pre mladého Kvajsa bol Kábul mestom záhrad, kde zo strechy domu starého otca púšťal s inými chlapcami šarkanov, zatiaľ čo jeho rodičia, strýkovia, ujcovia a tety popíjali čaj pri obruse rozprestretom na tráve. Bol to čas, keď sa rozprávali príbehy, recitovali básne, obchodovalo sa s kobercami a dohadovali sa manželstvá. Zrazu vypukla občianska vojna. Štvrť, v ktorej Kvajsova rodina žila, sa ocitla na frontovej čiare konfliktu.

„Po toľkých týždňoch na tvrdej cementovej dlažbe suterénu bola veľká slasť ľahnúť si do vlastnej postele. Bolo mi fuk, či ma zasiahne raketa. O niekoľko minút som zaspal ako v oleji a vôbec som netušil, aký zvláštny nový život sa ráno začne pre našu rodinu i pre mňa.“
— úryvok z knihy Pevnosť s deviatimi vežami

Keď okolo domu začali dopadať rakety, museli opustiť všetko, čo mali, a uchýliť sa do starej pevnosti o niekoľko ulíc ďalej, kam ešte paľba nedoľahla. S narastajúcim násilím a nebezpečenstvom sa Kvajsov otec rozhodne opustiť krajinu a odviesť aspoň svoju najbližšiu rodinu do bezpečia.

 „Príbeh o bežnej rodine, ktorá sa snaží prežiť počas desaťročnej občianskej vojny a vlády Talibanu…obľúbite si ho rovnako ako Majstra šarkanov, pretože to nie je fikcia,“ napísal o novej knihe Pevnosť s deviatimi vežami Philadelphia Inquirer.