Kleopatrine kúpele, liečivá termálna voda v troskách Hierapolisu

0
6770

Turecké Kleopatrine kúpeleKleopatrine kúpele, ako sa nazývajú zvyšky kúpeľov v antickom meste Hierapolis v tesnej blízkosti slávneho bieleho bavlníkového hradu, inak povedané vápencových útvarov Pamukkale, sú atraktívne pre cestovateľov z celého sveta. Vyhľadávajú ich pre jedinečný zážitok, kúpanie v troskách antickej stavby a stĺpov. Pri pohľade na významné okolie, ktoré obklopuje toto konkrétne miesto v tureckom regióne Anatólia, ide len o akúsi čerešničku na torte, keďže ľudia sem mieria hlavne za pamiatkami a neobyčajným zážitkom v už spomenutom Pamukkale.

Kleopatrine kúpele a zdravie
Kleopatrine kúpele sú prírodným výverom v zemi, ktorý bol v minulosti nepochybne upravený a udržiavaný, no dnes je jeho dno vyplnené troskami mramorových stĺpov a trosiek budov. Vysoko-mineralizovaná termálna voda ponúka kúpanie za poplatok. Prezliekarne a toalety sú bezplatné pre všetkých návštevníkov tohto miesta bez rozdielu, či sú návštevníkmi bazénov. Pri stále teplote, hoci závislej od miesta, kde stojíte v rozmedzí od 36°C až 57°C možno hovoriť o plnohodnotných termálnych prameňoch, ktoré ponúkajú kúpanie v tieni vysokých kvetmi zdobených stromov a kríkov. Celoročne otvorený bazén je vyhľadávaný pri ochoreniach srdcovocievnej sústavy, aterosklerózy, pri reumatizme, ale aj pri kožných ochoreniach, nervovej sústave a pohybového aparátu. Voda obsahuje vysoký obsah hydrogénuhličitanu, sulfátu, oxidu uhličitého a stopové prvky železa.

Kleopatrine kúpele

Vstupné do bazéna je uhrádzané osobitne od vstupného do celého antického areálu. Stojí 30 TL. Prezliekarne a toalety nájdete na mieste od vstupu po pravej strane.

Zaujímavé okolie
To hlavné, pod čím hľadajte toto konkrétne miesto a je za oveľa väčšie lákadlo, je nádherné miesto Pamukkale. Názov získalo podľa bavlny, ktorú vápencová rozsiahla usadenina zdanlivo vytvára pri vyparovaní vody. Tvrdý biely kameň po stáročia vytváral jazierka, v ktorých sa držala voda. Pri hromadnom nájazde turistov bolo mnoho z nich zničených a kúpanie bolo pred pár rokmi celkom obmedzené až zakázané. Pre tento účel boli vybudované osobitné jazierka terasovitého typu tečúce po ľavej strane, ak prichádzate k miestu z hora. V záujme záchrany pôvodných terasovitých jazierok je vstup a kúpanie v nich zakázané. Taktiež je obmedzené používanie opaľovacích krémov a iných krémov, ktoré by mohli naručiť fungovanie minerálov a ich usádzania, či sfarbenia. Ďalším miestnym veľkým ťahúnom je Hierapolis, antické mesto zničené opakovanými zemetraseniami. Jeho význam stúpal najmä v rámci kúpeľníctva. Pre liečivé účinky miestnej vody sem prichádzali ľudia v najmä v dobe Starovekého Ríma. Mierili sem z rôznych kútov vtedajšieho sveta chorí, aj zdraví. Najmä v snahe získať späť zdravie sem prichádzali bohatí ľudia, ktorí ak pri dlhodobej liečbe zomreli, boli tu aj pochovávaní. Svedčí o tom rozsiahle pohrebisko a hrobky, ktoré boli za stáročia vykrádané.

Mapa

Celé miesto sa vypína nad mestom Denizli. Je súčasťou mnohých poznávacích výletov na dovolenkách v Turecku, prípadne špeciálnych zájazdov s pobytom priamo v Denizli, alebo okolí.