Väznica Alcatraz pri San Franciscu: jej tajomstvá histórie aj súčasnosti

0
8416

Väčšine z nás sa pri zachytení pojmu Alcatraz vynorí myšlienka o pevnosti slúžiacej ako väzenie. Alcatraz však v sebe ukrýva mnohé tajomstvá, ktoré sa pokúsime odhaliť.

Zaujímavosti z histórie
Alcatraz je nie len bájne väzenie, ale aj pomenovanie celého ostrova, ktorý sa nachádza v strede Sanfranciského zálivu v Kalifornii. Pomenovanie dostal od španielskych moreplavcov, ktorí ho nazvali Isla de Alcatraces, podľa vtákov podobných pelikánom, ktorý ho obývali. Bolo to roku 1775. Ostrov má celkovo deväť hektárov a počasie na ňom je veľmi premenlivé. Roku 1850 ostrov prevzala armáda USA. Na základe zistení, že voda predstavuje prirodzenú prekážku pre útek z ostrova, bolo na tomto mieste vybudované v roku 1868 najprv vojenské väzenie. Zaujímavosťou je fakt, že väzni počas dňa neboli uzavretí na celách, ale venovali sa skrášleniu ostrova.

Alcatraz Väznica
Foto: Amy Felce, Flickr

Usadlíci na ostrove neboli spokojní s jeho vizážou, tak poskytli väzňom rôzne semienka a rastlinky, ktoré ho mali skrášliť. Ďalší zlom v histórii Alcatrazu nastáva roku 1934, kedy sa armáda rozhodla svoje väzenie zatvoriť. Tento krok padol vhod justícií, ktorá väzenie prevzala a prestavala pre vtedajšie potreby. Ide o obdobie veľkej krízy, ktorá mala za následok stúpajúcu kriminalitu.

Alcatraz photo
Miestnosť v nemocničnom krídle, foto: Hubert Yu, Flickr

Neprekonateľná pevnosť
Po rekonštrukcii sa z pôvodného mierneho väzenia stala neprekonateľná pevnosť, ktorá slúžila na trestanie zločincov toho najhrubšieho zrna. Samozrejme, že boli zaznamenané aj nejaké pokusy o úteky, tie však nemali zmysel, pretože zločinci na úteku buď zahynuli v studených vodách oceánu alebo ich prichytili a uvrhli naspäť do väzenia. Za múrmi väznice si odpykávali svoje tresty najznámejší zločinci ako napríklad Al Capone, George Kelly alebo Robert Stroud. Väzenie bolo prevádzkované do roku 1963. Uzatvorili ho kvôli vysokým prevádzkovým nákladom. V priemere tam bolo 260 väzňov. Celkovo sa stal Alcatraz dočasným domovom pre 1 576 trestancov.

Alcatraz photo
Foto: David McSpadden, Flickr

Bájny útek z Alcatrazu
Je leto. Presnejšie 11. Jún 1962. Deň, ktorý sa zapísal do dejín Alcatracu. V tento deň sa o útek pokúsili štyria väzni. Trom z nich sa to podarilo. Čo sa však s nimi stalo je dodnes záhadou. Podľa oficiálneho zdroja sa utopili. Ako je možné že sa im podarilo prekonať neprekonateľné väzenie? Vo svojich celách za pomoci lyžíc vytvorili otvor, vďaka ktorému sa dostali k ventilácii. Trvalo im to rok. Aby získali náskok pred strážou, do postelí uložili figuríny, resp. podobizne hláv, ktoré si vytvorili z mydla, toaletného papiera a dostupných surovín. Nočnú stráž týmto trikom dokonale oklamali, čo im umožnilo dostať sa na strechu a z nej k provizórnemu člnu. Viac sa o nich do dnešného dňa nevie. Či sa utopili, alebo sa im útek vydaril môžeme iba hádať. Deň po úteku našla FBI kúsky rozbitého člnu. Pátranie po zločincoch bolo ukončené 17 rokov po úteku.

Alcatraz photo
Foto: Airwolfhound, Flickr

Alcatraz a súčasnosť
Miesto slávneho väzenia sa v súčasnosti môže pýšiť vysokým záujmom najmä zo strany turistov. Z ostrova je krásny výhľad na okolie San Franciska a zátoku. To však nie je hlavným dôvodom. Najvyhľadávanejšou a zároveň najzaujímavejšou časťou ostrova je väzenie. Dobrodružná cesta naprieč väzením sa začína miestnosťou, kde v minulosti väzňov strihali, oholili, umyli a ošatili. Pokračuje uličkami, po ktorých prechádzali dozorcovia aj väzni. V bloku B a C je spolu 336 ciel. V bloku D je ich iba 42. Niektoré sú zariadené a pri pohľade na ne máte pocit, ako keby ich stále niekto obýval, len si na chvíľu odbehol. Pri prehliadke Vás zavedú aj na dvor, na ktorý nemal prístup každý väzeň, dostali sa k nemu iba „poslušní väzni“. Z dvora je panoramatický výhľad na slávny most – The Golden Gate Bridge.

Alcatraz photo
Foto: Derek Key, Flickr

Aj vy by ste chceli chodiť po chodbách, po ktorých kráčal slávny Al Capone? Tak potom neváhajte a skúste tento neobyčajný objekt navštíviť. Návšteva tohto miesta vo Vás zanechá silné emócie.

pre Zaujimavosti.net napísala Tina