Staré vysielače rádia Komintera pri Moskve sú adrenalínovou výzvou

0
2375

Na okraji Moskvy bolo ešte v roku 1933 vybudovaných niekoľko železných veží, ktoré vysielali signál rádia Kominterna, ktoré malo vo svojej dobe azda najväčší dosah na svete. To začalo svoju prevádzku 1. mája a stanica bola vraj najsilnejšou na svete, s takmer 70 vysielacími jazykmi. Počas vojny bolo vysielanie presunuté do mesta Ufa, po vojne sa opäť vrátilo na okraj Moskvy.

Komintera

V súčasnosti je známe ako Stanica 9. V roku 2004 po 71 rokoch prevádzky bolo zariadenie vypnuté, pretože jeho zastaranosť, nákladná údržba, ale aj stavba už nemohla ďalej plniť svoj účel. Prešlo sa na moderné vysielanie a železné stavby, ktoré stoja na nie príliš pevnom železnom podklade odvtedy chátrajú. Žiadne ošetrenie kovu, žiadna ochrana pred vstupom nežiaducich osôb a hlavne žiadne pravidlá. Celkovo bolo postavených 7 veží. Okolie je tiež posiate ruinami niekoľkých pomocných budov, ktoré slúžia skôr bezdomovcom. Kto by si všímal nejaké varovné tabule, ak nikomu nič nehrozí?

Komintera

Miesto ukážky frajeriny a odvahy
Chcete na širokom okolí medzi kamošmi ukázať, že ste frajer a ničoho sa nebojíte? Nechajte odkaz na vrchole niektorého zo stožiarov, zaveste tam vlajku, alebo len prineste fotku, že ste sa tam postavili. Tí najväčší blázni spravia aj také videozábery, ako mladík na videu nižšie. Ten dokonca obletel svet, pretože vo výške 215 metrov bez istenia asi len málokto takto riskuje, najmä v tak nízkom veku a len pre frajerinu.

Mladík na videu s dievčinou neboli jediní a už vôbec nie prví, alebo poslední. Toto video bolo najznámejšie vďaka médiám. V skutočnosti je šialencov oveľa viac. Niektorí si dokonca na jednej z veží uvaria kávu, čaj a podesiatujú. Iní prichádzajú hore len preto, aby tu zavesili svoju vlajku, či nasprejovaným nápisom priznali svoju sexuálnu orientáciu. Niekoľko videí nájdete aj v tomto článku.

Komintera
foto: http://odino4-ka.livejournal.com