Banská Štiavnica zažíva šachový ošial už teraz, v sobotu naživo

0
1550

V sobotu 14. Júla 2012 sa od 10.00 hod. uskutoční v Banskej Štiavnici ďalší, v poradí už ôsmy ročník podujatia Štiavnický živý šach. Takmer 200 šachistov zo šiestich krajín už v týchto dňoch bojuje bojuje na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska v šachu. Počas ich viac ako týždňového pobytu v Banskej Štiavnici je pre nich pripravený zaujímavý program, ktorý vyvrcholí jedným z najpopulárnejších letných podujatí v regióne – Štiavnickým živým šachom.

8 ročná tradícia
Osem rokov živého šachu je dlhé obdobie, za ktoré sa podujatie rozvinulo na lákavú akciu nielen pre šachistov. Akcia je dnes zrejme najpopulárnejšiu a najžiadanejšiu propagácia šachovej hry pre laikov na Slovensku. Štiavnický živý šach má vlastnú registrovanú značku a v posledných rokoch bol hosťom na rôznych podujatiach v Českej republike, Maďarsku a Slovinsku, kde zožal veľký úspech. Na týchto vystúpeniach však nikdy nie je prezentovaná výnimočnosť, ktorú zažijú návštevníci podujatia v Banskej Štiavnici – hra veľmajstrov naslepo. Z tohto pohľadu je banskoštiavnické podujatie unikátnym nielen na Slovensku, ale celosvetovo.

Aj profersionáli
Arménsky šachista Sergej Movsesian bude na podujatí účinkovať už po šiestykrát. V roku 2009 bol pripravený nastúpiť, no celý vrchol podujatia bol nakoniec zrušený kvôli búrke, ktorá v rovnakom čase spôsobila známu tragédiu na festivale Pohoda. Jeho druhá neúčasť je spojená s minulým rokom, kedy sa podujatia nemohol zúčastniť, keďže reprezentoval Arménsko na Majstrovstvách sveta tímov. Priateľský vzťah šachistu ku Slovensku (ktoré niekoľko rokov reprezentoval) a obzvlášť aj k Banskej Štiavnici sa prejavuje jeho opakovanými návratmi na podujatie, z ktorého odišiel už 5 krát ako víťaz. Nad jeho sily v doterajšej histórii bol len americký šachista Hikaru Nakamura, ktorý je stále členom najužšej svetovej špičky (7ty hráč sveta).

Proti Sergejovi Movsesianovi sa postaví Zoltán Almási, druhý najlepší maďarský šachista, 33tí hráč sveta a bývalý juniorský majster sveta. Zoltán Almási má za sebou množstvo individuálnych i tímových úspechov, ktoré ho radia medzi najvýznamnejších hráčov súčasnosti. Do Banskej Štiavnice zavíta po prvýkrát a okrem partie so živými figúrkami sa predstaví spolu s arménskym šachistom v exhibičnej simultánke na Námestí sv. Trojice.
Okrem živého šachu sa môžu návštevníci tešiť na celodenný program v štýle stredoveku, v ktorom nebudú chýbať ukážky šermu, streľby z historických zbraní, historického tanca, ale aj kaligrafia a tlače. Novinkou v tomto roku bude Štiavnická dáma v podaní hercov Romana Luknára a Ludwiga Bagina a pokus o prekonanie slovenského rekordu v historickom tanci.

Kompletný program podujatia nájdete na: http://www.banskastiavnica.sk/.

Pripravilo mesto Banská Štiavnica. Informácie aj na Livechess.sk.
Mediálnym partnerom podujatia je aj magazín Zaujimavosti.net