História vianočného stromčeka a jeho zdobenia od počiatku po dnes

2
10538

Stromček vianočnýJedným zo symbolov, bez ktorých si ťažko môžeme dnes predstaviť Vianoce je vianočný stromček. Je tak veľkým symbolom, ako azda nič iné na tomto svete. Ozdobený a rozsvietený stromček je pre všetkých úzko spätý s 24. decembrom – Štedrým večerom, no málokto vie, ako vlastne tento zvyk vznikol.

Najstaršia zmienka o zdobení stromčeka
Celkom najstaršia zmienka o ozdobovaní stromčeka na Vianoce pochádza z nemeckých Brém z roku 1570. Pôvodne šlo o stromček, alebo vetvičku, zdobenú ovocím, ozdobami, alebo len symbolickou ozdobou. Pôvodne dokonca ani nešlo o súkromné domy, obývacie priestory, ale o prevádzky miest, kde chodili ľudia na nákup, alebo sa sústreďoval obchod, kultúra a podobne. Okolo 17. storočia začali stromčeky vo veľkom prenikať do bežných domácností, zvyk si obľúbili najskôr v mestách, postupne na dedinách až v 19. storočí preskočil hranice Nemecka a rozšíril sa do celého sveta.

Z minulosti poznáme napríklad aj z predvojnových rokov na Slovensku, že pôvodne sa u nás udomácnila vetvička, veniec, či malý stromček v spoločnej miestnosti nad stolom zavesený na tráme stropu, často aj hore nohami. Vetvičky a stromčeky ako vianočná dekorácia sa stali obľúbené pre svoju dostupnosť a rozrastajúcu symboliku. Dodnes sa najčastejšie používa jedlička, smrek alebo borovica. V posledných dvoch desaťročiach hit – umelý stromček, pomohol chrániť prírodu a pre pohodlnejších bol vykúpením. Umelý stromček vyriešil problémy s ihličím a chránil les. Napriek bohatej ponuke umelých stromčekov v obchodoch sa neustále živý pravý stromček teší obľube. Kým kedysi boli obľúbené veľké stromy, aj také pri ktorých sa spomalil pohyb v obývačke, v súčasnosti opäť naberajú na popularite menšie stromčeky. Aj výzdoba stromčekov zažíva svoje éry a módne obdobia. Výzdoba sa však aj tu rada vracia do minulosti, obľúbené prvky výzdoby sú totiž slamené ozdoby, sušené ovocie a podobne.

Modernizácia zasiahla aj tradíciu v zdobení stromčeka
Modernizácia priniesla aj stromčekom nové tvary. Tie umelé prinášajú riešenia pre umiestnenie do rohov, zavesenie na strop, či priamo biele zasnežené stromčeky. S vianočným stromčekom sa stretneme aj na Kube, v Južnej Amerike, na Nauru, v Austrálií a v podstate na celom svete. Nie vždy ide o ihličnan, no jeho významu a vzhľadu sa snažia podobať aj tam, kde typické stromčeky nerastú. Aj preto svet pozná ozdobené palmy, ovocné stromy a podobne, avšak to už nie je ozdoba vnútra, ale dvora, či záhrady.

Comments are closed.