Čína stále používa viac ako 2 100 rokov staré zákony o obchode so soľou

0
1798

Soľ SXCV Číne soľný monopol vznikol už za vlády dynastie HanWudi vládnucou medzi rokmi 141 až 87 pred našim letopočtom. Odvtedy tvoril viac ako polovicu vládnych príjmov. Nakoľko v Číne je soľ naozaj zisková, každá dynastia si určila vlastné pravidlá regulujúce predaj soli. Soľ nemôžu predávať súkromníci, ani oblasti medzi sebou. Ľudia organizovali ozbrojené protesty proti týmto zákonom pri niektorých boli úspešní, pri iných nie. Tieto staré zákony platia pritom dodnes.

Odhalené predaje soli
Stránka Taobao.com porušila začiatkom marca článok, v ktorom sa píše o predávaní soli v istých oblastiach a bol nútený odstrániť všetky informácie s predajom spojené. Taktiež prednedávnom odhalili skupinu, ktorej zhabali 90 ton napodobeniny kuchynskej soli. Ľudia s týmito zákonmi nesúhlasia a posledných desať rokov sa snažia soľný monopol rozbiť, keďže v súčasných podmienkach nemajú opodstatnenie.

Prečo zanechať soľný monopol? Aké sú jeho nevýhody?
V minulosti tvoril značnú časť príjmov, dnes je to však nereálne a aj daňové príjmy sa znížili. Pre soľné monopoly je to však výhodné a dobre premyslené. Soľ totiž potrebuje každý, každá domácnosť na varenie. Čína je jednotka vo svete, pokiaľ sa jedná o výrobu soli. Kedysi nebol obchod so soľou stabilný a museli sa spoliehať aj na jazerá, teraz však spracúvajú aj morskú soľ. Jej produkcia vzrástla z roku 1987 z 40 miliónov ton, do roku 2011 na 81,98 miliónov ton, čím sa stali najväčším výrobcom soli. To, že existuje však monopol, má aj nevýhody. Pri väčšom počte je určitá konkurencia a ceny by mali byť regulované, pri monopole nie je žiadna konkurencia a spotrebitelia sú donútení kúpiť soľ za cenu, akú im ponúknu. Taktiež v roku 2011v Japonsku pri zemetrasení bola poškodená jadrová elektráreň Fukušima. Mylná informácia o tom, že jodizovaná soľ pomôže pri ožiarení zachvátila krajinu a ľudia začali húfne nakupovať soľ z Číny. Tu je ďalší nedostatok, pri monopole nemôže rýchlo zvýšiť produkciu.

Problémy s jódom neobchádzajú ani monopoly, počet rakoviny vzrastá
V dnešnej dobe je problém, ba až nemožné kúpiť soľ bez jódu. Taktiež v Číne dopĺňajú jód, a keď telo prijíma príliš veľa jódu, je telo prejodizované a vznikajú poruchy funkcie štítnej žľazy. Čínska výživová spoločnosť vydala vyhlásenie, v ktorom tvrdia, že v jednom kilograme čínskej soli je 20 až 50 miligramu jódu, pričom priemerný človek denne prijme od 200-500 miligramov jódu (počítajú aj s minerálnymi vodami). Tieto výsledky sú vysoko nad optimálne množstvo, ktoré nezapríčiňuje žiadne poruchy, ktoré sa spriemerovalo na 200 miligramov denne. Chirurg spolupracujúci s ZhejiangUniversity tvrdí, že počet rakoviny štítnej žľazy vzrástol za posledných desať rokov až 10-násobne, čo už je alarmujúce. Taktiež dodáva, že prebytok jódu v tele môže okrem rakoviny spôsobiť aj autoimunitné ochorenie štítnej žľazy.

ilustračná fotografia SXC.HU,  zdroj:  chinasmack.com