1150. výročie príchodu Cyrila a Metoda oslávi STV dokumentárnou drámou

0
2271

Už túto sobotu si budú môcť diváci na STV o 20:10 pozrieť prvý diel štvordielnej koprodukčnej dokumentačnej drámy, ktorá podrobne a pravdivo aj vďaka spolupráci viacerých historikov a odborníkov prerozpráva príbeh, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie časti slovanskej histórie. Rozpráva príbeh pred vpádom a plienením starých Maďarov a pripomína počiatky kresťanstva šírené príchodom Cyrila a Metoda do Veľkej Moravy v období rokov 826 až 885.

Cyril a Metod v STV

Historicky slávna dvojica vierozvestcov a autorov prvého písma našich predkov bola osobnosťami pre viacero vtedajších slovanských národov. Významný filmový počin vznikol v spolupráci s odborníkmi, filmármi a hercami z Čiech, Slovenska, Slovinska a Ruska.

Cyril a Metod na STV

Cyril a Metod: Apoštoli Slovanov
Už 6. júla budú môcť diváci vidieť prvý diel s reprízou dňa 7. 7. v nedeľu o 9:00. Neskôr každú sobotu v rovnakom čase aj ďalšie diely. V hlavnej úlohe Cyrila a Metoda sa predstavia herci Ondřej Novák a Roman Zach. V úlohe kráľa Rastislava sa objaví Milan Bahúl, hlas agenta Bootha zo seriálu Kosti a postava Alexandra Tótha zo seriálu Búrlivé Víno. Známy český herec Josef Abrhám (Vrchni prchni, Kráska v nesnázích) sa objaví v úlohe Fotia. Z ďalších hercov možno spomenúť Jana Jankovského v úlohe Svätopluka, Vladimíra Javorského v úlohe Žreca, či Braňa Poláka v úlohe otca oboch vierozvestcov Leva.

Cyril a Metod na STV

Ďalšími sú Helena Karochová (Matka Marie), Jan Vondráček (Patriarcha Ján), Petr Král (Archijerej), Anita Krausová (Aglaja), Lukáš Jůza (Gorazd), Radek Švec (Kliment), Tomáš Racek (Gregor) a ďalší. Za výnimočný film označujeme najmä pre obsah, ktorý môže objasniť a zaujať aj tých, čo na hodinách dejepisu chýbali, keďže mnohí nepoznajú históriu vlastnej krajiny.

Zdroj a ďalšie informácie na stránkach RTVS, cyrilametod.rtvs.sk