Starecké škvrny na pokožke známe ako aktinická pigmentácia

0
6315

starecké skvrny na rukách a teleStarecké škvrny, ako sa hovorovo nazýva aktinická pigmentácia, si mnohí spájame najmä so staršími ľuďmi. Ich počiatočné prejavovanie sa prebieha najčastejšie po 40 roku života a hoci si mnohí myslia, že sú prejavom staroby a brániť sa proti nim je nemožné, opak je pravdou. Ich vznik je skôr prejavom toho, ako sme sa správali za mlada, pripravujeme si ich po celý život a ovplyvňuje ich aj mnoho nerestí z mladosti. Ako je to možné?

Čo sú to starecké škvrny, známe aj ako pečeňové škvrny
Odbornejší názov – aktinická pigmentácia sa objavuje v dekolte, najviac však na rukách a na okrajoch tváre. Postupujú na krk, chrbát, až celé telo. U niekoho sa prejavia skôr, u niekoho až v reálnej starobe. Nie vždy je jasné, či ide o tento druh škvŕn, pretože vzhľadom sa podobajú aj na iné kožné komplikácie. Nepravidelné hnedé, alebo hnedočervené škvrny miestami tvoria väčšie zhluky, na iných miestach len ojedinelé malé fliačiky, ktoré najmä ženy vnímajú ako chybičku krásy a môžu spôsobovať aj psychické ťažkosti. Jednoznačný verdikt, či ide o starecké škvrny, dáva až kožný lekár, dermatológ na základe vyšetrenia. Ten vylúči aj to, či nejde o nebezpečnejšie ochorenia, ktoré sa môžu v prípade výskytu len pár fliačikov prejavovať na začiatku rovnako.

Čo ich spôsobuje
V prvom rade sa dá hovoriť o mladíckej nerozvážnosti, pre ktorú budete neskôr v starobe pykať. Časté vystavovanie sa slnku, soláriu a preháňanie pobytu bez potrebnej ochrany, skrátka príjem UV žiarenia sa neraz považuje za poškodzovanie pokožky. Ak sa hovorí o zrýchlení starnutia, jedným z týchto známok zrýchleného starnutia sú práve starecké škvrny. Spôsobené však môžu byť aj nedostatkom selénu. Taktiež ich vznik a vek ženy podmieňuje niekoľko faktorov, ako je životospráva, zdravý štýl a chorobnosť. Potraviny a konzumácia ovocia, ktoré obsahuje antioxidanty, je teda v tomto prípade na mieste. Ďalej starecké škvrny výrazne napomáha tvoriť iekoľko ďalších neduhov počas života, ako je napríklad nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie, drogy, ale aj niektoré druhy silnejších liečív.

Ako proti nim bojovať a ako sa proti nim brániť
Vo všeobecnosti existuje na starecké škvrny možno až tisíc rôznych receptov, pričom mnohé by boli zložené z rôznych rád na konkrétne prípravky. Kozmetický priemysel často ponúka riešenie na starecké škvrny, no vo väčšine prípadov je to len marketing, ktorý podporuje nie príliš dostatočný účinok krémov a mastí. Ošetrenie a odstraňovanie laserom ich taktiež nevymaže úplne, ale známky po nich zostanú. Ošetrenie laserom sa môže pohybovať medzi 200 až 300 EUR, alebo ošetrenie pulzným svetlom, ktorého cena môže byť do 150 EUR.
Domáce recepty často skloňujú pravidelné cibuľovo-octové kašičky, čerstvú neriedenú citrónovú šťavu natieranú na štetcom na konkrétne miesta, alebo vývar z čerstvých brezových listov a podobne. Odporúča sa zvýšiť zdroj selénu. Látka, ktorej nedostatok sa prejavuje viacerými zdravotnými komplikáciami, dokáže určité zdravotné komplikácie vrátiť do normálu. Odporúča sa prijímať aspoň vo forme vitamínových doplnkov po dobu dvoch mesiacov, čo je obdobie, do ktorého by sa mohlo prejaviť výrazne oslabenie viditeľnosti týchto škvŕn. Nie je na škodu ani Pyknogenol, ktorý má antioxidačný účinok. V prípade výskytu stareckých škvŕn pomáha aj úprava jedálnička. Zvýšte príjem ovocia a potravín s bioflavoidmi, selénom, spolu s potravinami, kde sa využíva mierne dochutenie rastlinným olejom.

Nie všetky metódy zaberajú na všetky škvrny rovnako. Zväčša ich podarí len zosvetliť. Pri všetkým procedúrach, okrem kozmetiky a lasera, nemožno očakávať okamžité zmeny. Často si to žiada trpezlivosť, veď najčastejším receptom je práve čerstvá citrónová šťava a jej zosvetľujúce účinky. To nie sa prejavia až po niekoľkých týždňoch, niekedy dokonca po pár dňoch.