Ako napísať veľké Ô, Ö, Ä a iné znaky cez klávesové skratky

1
130890

KlávesnicaMnohí riešime nutnosť napísať veľké ô, ä, alebo iný znak a často sme stratení. Bežná klávesnica nám v tom nepomôže a tak jedným zo spôsobov, ako sa k danému písmenku dostať, je napísať ho do Google. Pomerne rýchlo sa dá nájsť jeho výskyt vo veľkej podobe a tak si ho môžete skopírovať. Horšie sú prípady, kedy sedíte v kaviarni na dovolenke niekde v grécku, Windows je v gréčtine, maximálne si ho cez klávesovú skratku pravý ALT+ pravý SHIFT prepnete na anglickú verziu, no stále vám chýbajú dôležité písmenká. Neľakajte sa, žiadne programovanie vás nečaká. Len jednoduchý postup stláčaní klávesov na klávesnici.

Všetko v jednom Charmap
Potrebujete špeciálny znak? Skúste ísť na to veľmi rýchlo a prakticky. Stlačte tlačidlo vedľa ALT, má buď nápis WIN, alebo obrázok WINDOWS. Po jeho stlačení ťuknite na písmeno R. Ide o zápis WIN + R. Otvorí sa okno, do ktorého napíšte príkaz – slovo „charmap“, ale bez akejkoľvek úvodzovky. Charmap je characters map, čo znamená kompletný súpis všetkých znakov použiteľných v počítači. Stačí vám vybrať font, prípadne nechať štandardne Arial, vybrať konkrétny znak, kliknúť na neho dvakrát a získate jeho presun do okienka z ktorého si môžete skopírovať aj viac znakov. Buď označením a bežným kopírovaním, alebo stlačením tlačidla COPY.


Tip redakcie: Ako natrvalo vymazať profil na Facebooku


ALT ako alternatíva
Tlačidlo na klávesnici, ktoré pozná menšina z užívateľov počítačov umožňuje alternatívne vyvolávania ponúk, alternatívne ovládanie aplikácií a ďaleko viac. Tlačidlo je súčasťou mnohých skratiek. Ľavý ALT býva skratkou napríklad pri číselných zadaniach. Skúste si teda stlačiť ľavý ALT a počas jeho držania vyťukať nasledovné kombinácie. Získate tak potrebné znaky:

Ä – ALT+0196
Ü – ALT+0220
Ö – ALT+0214
Ô – ALT+0212
ü – ALT+0252
ő – ALT+0245

Potrebujete ďalšie znaky? Skúste WIN+R a napísať vyššie spomenuté „charmap“ s potvrdením cez enter. Stačí si vyklikať myšou čo potrebujete.

Comments are closed.