Tesla, nezneužívajte pojem autopilot

0
1909

Tesla, nezneužívajte pojem autopilot: Nemecký Úrad pre automobilový transport (KBA) požiadal Teslu, aby zákazníkov nezavádzala používaním pojmu autopilot. Vraj si ho môžu zle vysvetliť. Hovorkyňa nemeckého ministra dopravy potvrdila, že podali oficiálnu žiadosť o nahradenie termínu.

Problém spočíva v tom, že aj s technológiou od Tesly musia šoféri dávať pozor na cestu. KBA tvrdí, že väčšina ľudí si pod pojmom „autopilot“ predstaví systém, ktorý bezpečne prevezme úplnú kontrolu nad vozidlom.


TIP redakcie: Nikola Tesla sníval o dronoch už v roku 1898

Nemecko sa voči Tesle ohradilo už aj predtým. Štúdia Federálneho diaľničného inštitútu nielenže kritizovala názov, ale aj samotný asistenčný systém Modelu S, ktorý označila za „značné dopravné riziko“.

tesla-1724773_1280

Autopilot Tesla

Autopilot od Tesly je v poslednom čase pod zvýšeným drobnohľadom. V lete totiž na Floride zomrel šofér Modelu S, ktorý mal systém zapnutý. Tesla sa ohradzuje štatistikou, že to bolo prvé úmrtie za 210 miliónov kilometrov, ktoré šoféri so zapnutým autopilotom najazdili.


Prečítajte si tiež: Pozrite sa ako sa v Tesla Motors vyrába elektromobil Model S

Hovorkyňa spoločnosti sa vyjadrila, že Tesla od začiatku prízvukovala nutnosť dávať pozor na cestu, aj keď je systém zapnutý. Ide vraj o spoluprácu človeka a technológie, tak ako pri leteckom autopilotovi.

Premenovanie sa nechystá

Elon Musk použil kritizovaný pojem v jednom zo svojich posledných tweetov -nezdá sa teda, že by ho chcel premenovať.

Je však dôležité podotknúť, že Tesla robí všetko pre to, aby šofér vedel, že asistenčný systém sa nerovná automatickému vedeniu vozidla. Systém po zapnutí niekoľkokrát upozorní vodiča, aby nepúšťal volant a aby sa pozeral na cestu. Senzory vo volante zistia, keď šofér volant pustí. Ak ho neuchopí ani po upozornení, vozidlo spomalí.


TIP redakcie: Prvý pohľad na gigatováreň Tesly, ktorá raz môže zmeniť svet

S čoraz väčšou automatizáciou každodenných predmetov sa otázkam bezpečnosti zrejme budeme venovať častejšie.

Zdroj: www.techrun.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ