Ľudské telo je mimoriadne inteligentné a neustále – dvadsaťštyri hodín denne – tvrdo pracuje. Každý deň spracováva veľké množstvo vstupov – rozlišuje, čo je pre nás dobré, od toho, čo je pre nás škodlivé. Snaží sa eliminovať akékoľvek škodlivé látky popri bežnom metabolickom odpade.
Je tu však niečo, čo môžete urobiť, aby si vaše telo oddýchlo. Ajurvédska detoxikačná diéta zminimalizuje príjem škodlivých látok, takže si vaše telo môže oddýchnuť, zotaviť sa a zregenerovať.
Existuje mnoho druhov očistných techník. Tento článok ponúka návod ako sa očistiť bez hladovania, pomocou ajurvédskej stravy. Tento ajurvédsky detoxikačný program zahŕňa 1-2 týždne prípravy a 2-5 týždňov skutočnej očisty. Ajurvédski liečitelia odporúčajú počas týchto dvoch fáz venovať osobitnú pozornosť strave, aby sa predišlo preťaženiu tráviaceho traktu a aby očista prebehla ľahko a bez vedľajších účinkov.
Počas očisty budete jesť len ľahko stráviteľné jedlá, takže vaše telo bude môcť poskytnúť viac energie na odstránenie toxínov. Vaša strava by však mala byť pestrá a chutná, aby ste zabránili strate záujmu alebo pocitu hladu. Táto detoxikačná diéta posilní váš tráviaci oheň a očistí vaše telo bez toho, aby na vás musel dohliadať ajurvédsky lekár. Aj keď ajurvédske odporúčania týkajúce sa stravovania a životného štýlu sú vždy špecifické pre vašu konštitúciu, tento očistný program je vhodný pre všetky tri dóši, čo znamená, že funguje pre každého.
Predtým ako začnete
Zjednodušte si prechod do očisty pomocou týchto príprav:
1. Predbežné opatrenia:
Nevykonávajte túto očistu počas tehotenstva. Ak užívate lieky, nedávno ste podstúpili chirurgický zákrok, alebo máte zdravotný problémy, porozprávajte sa o tejto očiste so svojim lekárom.
2. Eliminujte svoje závislosti a ťažké potraviny:
Počas dvojtýždňovej prípravy na očistu začnite postupne odstraňovať kofeínové a alkoholické nápoje, mlieko a mliečne výrobky, mäso, vyprážané potraviny, spracované potraviny, cukor a akékoľvek iné nezdravé potraviny, po ktorých siahate počas stresujúcich momentov.
3. Časový rozvrh voľna:
Ak chcete vytvoriť optimálne prostredie na očistu, vaše dni by mali byť v maximálnej možnej miere bez stresu. Stres môže spôsobiť zažívacie ťažkosti a zabrániť eliminácii toxínov. Každý deň si nájdite aspoň jednu hodinu pre starostlivosť o seba. Jóga, napríklad, poskytuje príležitosť nielen na reguláciu a posilnenie trávenia a detoxikácie, ale aj pre odpočinok mysle od neustáleho zbierania informácií, a priestor spracovať každodenné mentálne a emocionálne zážitky.
Očistná kúra
1. Potraviny:
Počas samotnej očisty vylúčte zo svojho jedálnička potraviny, ktoré podľa Ajurvédy zanášajú telo toxínmi. Vylúčte akékoľvek balené, konzervované a mrazené potraviny;geneticky modifikované potraviny a potraviny s chemickými prísadami.
Vyhýbajte sa mäsu, mlieku a mliečnym výrobkom, mastným jedlám, surovým potravinám, sladkostiam a potravinám, ktoré obsahujú rafinovaný cukor. Chlieb, pečivo, a akékoľvek fermentované potraviny tiež nie sú vhodné. Vyhýbajte sa tiež kyslým (ocot, rajčiny, citrusové ovocie, acidko, kefír) a príliš štipľavým (čili, feferónky, wasabi, chren, kajenské korenie) potravinám.
Dajte prednosť bezmäsitým jedlám, ktoré sú ľahko stráviteľné a tepelne upravené. Ideálne sú čerstvo uvarené polievky, prívarky, či zeleninovo-strukovinové jedlá s vhodnou prílohou, ako je pohánka, quinoa, či malá porcia ryže. Na ochutenie jedál a zároveň podporu trávenia a detoxikácie, môžete na varenie použiť čerstvý zázvor, kurkumu, koriander, fenikel a senovku grécku. Najvhodnejší tuk počas očisty je ghí – prečistené maslo.
2. Pitný režim:
Popíjanie čistej teplej vody počas dňa pomáha vyplavovať toxíny z tela močom. Ak chcete detoxikačný proces podporiť ešte viac, Ajurvéda odporúča pravidelné pitie vývaru z bylinky Guduchi (Tinospora cordifolia).Táto bylinka totiž dokáže nielen podporiť trávenie a metabolizmus, ale zároveň aj prečistiť a zregenerovať pečeň. Počas studeného ročného obdobia odporúča Ajurvéda piť vývar pripravený z Guduchi a zázvoru, a počas teplého ročného obdobia vývar z Guduchi a mäty, alebo citrónovej trávy. Pred spaním odporúča Ajurvéda 1-2 kapsule Triphaly. Triphala odstraňuje toxíny a pomáha udržiavať zdravú hmotnosť. Je to však tiež silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov.
3. Stravovacie odporúčania:
Ráno nalačno vypite 2-3 dcl vlažnej/teplej vody. Raňajky si dajte keď príde hlad. Jedzte 3 jedlá za deň (raňajky, obed a večeru), každý deň v rovnakom čase.
Olovrant a desiatu jedzte len ak ste naozaj hladný. Medzi akýmikoľvek jedlami by ste však mali nechať odstup minimálne 3 hodiny.
Jedzte miernym tempom a po sediačky. Neprejedajte sa, a 30 minút pred jedlom a po jedle nič nepite. Popri jedle však môžete posrkávať trávenie podporujúceho čaju (mätový, kamilkový, zázvorový, Guduchi atď.) Vyhýbajte sa studeným jedlám a nápojom.
Ďalšie články o ajurvéde: