Je Svetový deň diabetu, každý rok v SR pribudne 22.000 cukrovkárov

0
1612

Banská Bystrica 14. novembra (TASR) – Ľudia vo viac ako 130 krajinách sveta si dnes pripomínajú Svetový deň diabetu (cukrovky). Presne 14. novembra 1891 sa totiž narodil kanadský fyziológ Frederick Grant Banting, považovaný za hlavného z objaviteľov inzulínu. V roku 1923 dostal za to Nobelovu cenu.

„Svetový deň diabetu sa na podnet Medzinárodnej federácie diabetu s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie oslavuje od roku 1991 ako reakcia na rapídne stúpajúci výskyt cukrovky v celosvetovom meradle. Deň je oslavou pokroku v oblasti diabetu a jeho cieľom je upozorniť na zvyšujúci sa výskyt cukrovky, zvýšiť informovanosť o tejto chorobe, o diagnostike a liečbe, pretože cukrovka dnes už predstavuje globálnu epidémiu so život ohrozujúcimi komplikáciami,“ uviedla vedúca Oddelenia podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Silvia Kontrošová.


Tip redakcie: Nové monitory dychu pre novorodencov


Cukrovkárov pribúda

Podľa štatistiky bolo v roku 2014 v diabetologických ambulanciách evidovaných 339.419 pacientov s diabetes mellitus, pričom každý rok pribudne viac ako 22.000 diabetikov. V 90 percentách prípadov ide o cukrovku typu dva, pri ktorej najdôležitejším vonkajším faktorom príčiny vzniku je nadváha, obezita a nízka fyzická aktivita. Odborníci odhadujú, že v roku 2030 bude žiť na Slovensku 412.000 ľudí s týmto ochorením, čo znamená, že cukrovkou bude trpieť jeden z desiatich Slovákov. Aktivity jednotlivých RÚVZ na celom Slovensku sa tento rok sústreďujú najmä na mládež, žiakov základných a stredných škôl v rámci realizácie projektu „Viem, čo zjem“.

Snažia sa o osvetu

Počas celého roka robíme desiatky výjazdov na rozličné pracoviská, materské, základné, stredné, ale aj vysoké školy v okresoch Banská Bystrica a Brezno. Navštevujeme kluby a jednoty dôchodcov a poskytujeme záujemcom odborné individuálne poradenstvo k zisteným rizikám. Zároveň ich informujeme o zásadách zdravého životného štýlu. Keďže jedným z dôležitých preventívnych faktorov je pohyb, cvičíme s klientmi priamo v RÚVZ jedenkrát týždenne. Cvičenia pod naším odborným dohľadom sa uskutočňujú i v kluboch dôchodcov a na univerzite tretieho veku. Pravidelná fyzická aktivita pomáha telu lepšie fungovať – znižuje riziko diabetu, ale aj srdcových ochorení, mŕtvice, vysokého krvného tlaku alebo osteoporózy,“ zdôraznila odborná pracovníčka Tatiana Zvalová.

Čítajte tiež:

Bucľatejší a starší otcovia sú podľa vedcov pre ženy atraktívnejší a žijú dlhšie

Kalifornia legalizovala marihuanu