Dnes oslavujeme: Svetový deň cestovín

0
1522

Svetový deň cestovín sa pripomína už od roku 1998, pričom sa prvý svetový kongres o cestovinách konal už v roku 1995 a to v Ríme. Na ňom vznikla organizácia s názvom International Pasta Organisation taktiež známa ako IPO. 25. októbra si tak môžeme uctiť Svetový deň cestovín tanierom tohto výdatného jedla, ktoré má nie len gastronomickú všestrannosť ale aj nutričnú hodnotu.

pasta-527286_960_720

Odborníci na zdravú výživu tvrdia, že porcia cestovín je pre človeka naozaj prospešná. Cestoviny totižto obsahujú bielkoviny, sacharidy, vodu a zároveň nízky podiel tuku, pričom obsah vlákniny i bielkovín závisí na tom, či ide o vaječné alebo bezvaječné cestoviny. Sú tiež bohaté na fosfor, stopové prvky zinok a železo.

Podľa informácií na stránke IPO je spotreba cestovín na Slovensku za rok len 5kg, pričom tieto údaje boli zverejnené v roku 2014. Naši susedia Česi a Maďari na tom však nie sú o nič lepšie. Česi skonzumujú 6kg ročne a Maďari o trocha viac s ich 6,4 kilogramami. Na prvom mieste sa neprekvapivo drží Taliansko s až 25,3kg.

Preto neváhajme a urobme si v tento deň tanier cestovín, ktoré majú vysokú nutričnú hodnotu.

Čítajte tiež:

Vianočný Krakov je najkrajší

Svet mafie – najväčšie pravdy a mýty

ZANECHAŤ ODPOVEĎ